Jedynie prawda jest ciekawa


Osoby tej samej płci małżonkami? Wyrok Trybunału Sprawiedliwości jest jednoznaczny

05.06.2018
coman05052018
Osoby tej samej płci małżonkami? Wyrok Trybunału Sprawiedliwości jest jednoznaczny

Według Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris, jeden z ostatnich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE „narzuca definicję małżonków obejmującą osoby tej samej płci”.

– Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci – napisał na Twitterze mecenas Jerzy Kwaśniewski. 

Według prezesa Ordo Iuris, wyrok ten stanowi „oczywiste przekroczenie kompetencji UE” i „uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE”.

Skąd ten bezprecedensowy wyrok TSUE? 

Sprawa dotyczy homoseksualnej pary, rumuńskiego obywatela Relu Adriana Comana oraz Amerykanina Roberta Clabourna Hamiltona. Obydwaj panowie poznali się w 2002 roku w Nowym Jorku. Zawarli akt „akt małżeński” w roku 2010 w Brukseli, gdzie Coman pracował jako asystent parlamentarny w Parlamencie Europejskim. Po kilku latach obywatel Rumun zrezygnował z tego stanowiska i postanowił wrócić z partnerem do swojej ojczyzny. Tam wystąpił do organów administracji o wydanie niezbędnych dokumentów dla swojego partnera, aby ten mógł podjąć pracę i zamieszkać w Rumunii na okres dłuższy niż trzy miesięce.

Panowie spotkali się z decyzją odmowną, gdyż rumuński inspektor ds. imigracji wskazał że przepisy krajowe nie zezwalają obywatelowi USA na czasowy pobyt w europejskim kraju. Wówczas homoseksualna para  postanowiła zaskarżyć decyzję inspektora do sądu, zarzucając mu naruszenie konstytucyjnych przepisów, chroniących ich prawo do życia intymnego, rodzinnego i prywatnego, jak i zasad równości. 

Sąd w Bukareszcie nie rozwiązał ich sporu i skierował zapytanie do Sądu Konstytucyjnego. Tam również nie znaleziono rozwiązania. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości dotyczące wykładni kilku dyrektyw UE, orzecznictwa TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

W tym przypadku sąd zawiesił postępowanie i zwrócił się do Trybunału. Rozprawa przed TSUE zakończyła się wyrokiem, który narzuca konkretną interpretację dyrektywy o swobodzie przemieszczania się po państwach członkowskich w kwestii członków rodziny obywateli UE. To właśnie definicja terminu „członka rodziny” stanowi największą kontrowersję. Za członka rodziny, oprócz współmałżonka i potomków, TSUE uznawał także osoby pozostające w tzw. związku partnerskim, będącym równorzędnym dla instytucji małżeństwa. Oznacza to, że jako małżonków należy traktować osoby tej samej płci.

Wyrok budzi mnóstwo kontrowersji i zmusza do postawieniu wielu pytań o to, jak ww. sprawa wpłynie na prawodawstwo w państwach wspólnoty? Czy wyrok TSUE może stanowić przekroczenie kompetencji unijnych i uderzać w porządek konstytucyjny PL? Przede wszystkim jednak, czy ww. sprawa może stać się niebezpiecznym precedensem pozwalającym na wpływ na definiowanie pojęć zakresu prawa rodzinnego przez TSUE? 

To wszystko ważne pytania, na które polscy urzędnicy będą musieli znaleźć odpowiedź. Wystosowaliśmy kilka pytań do przedstawicieli ministerstwa spraw zagranicznych z prośbą o ustosunkowanie się do wyroku TSUE. Jak tylko uzyskamy wszystkie odpowiedzi, z pewnością wrócimy do tego tematu.

JD/ twitter/ curia.europa.euWarto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook