Jedynie prawda jest ciekawa


Oskarżają Putina, a ten zrzuca winę na... Żydów

12.03.2018
Putin12032018
Oskarżają Putina, a ten zrzuca winę na... Żydów

Sugestia, że w amerykańskie wybory mogli ingerować Żydzi, spotkała się z oburzeniem na całym świecie.

Putin wini Żydów za ingerencję w amerykańskie wybory.

Mało który temat tak bardzo porusza amerykańską opinię publiczną jak to czy Rosjanie mieli wpływ na wyniki wyborów prezydenckich w 2016 roku. Jedna strona sporu uznaje za pewnik, że jakby nie Kreml to Trump nie zostałby prezydentem, podczas gdy druga zarzuca im, że nie umieją przegrywać – i że cała hucpa z Rosjanami ma na celu zmusić Trumpa do odejścia ze stanowiska. Rosjanie od początku twierdzili, że w żaden sposób nie próbowali wpłynąć na wybory, ale ostatnio oliwy do ognia dolał sam Putin, który w rozmowie z amerykańską dziennikarką stwierdził, że ingerencja może i była – ale niekoniecznie stali za nią Rosjanie.

W zeszłym tygodniu dziennikarka telewizji NBC, Megyn Kelly udała się do Rosji aby przeprowadzić wywiad z Władimirem Putinem. Była to już druga jej rozmowa z kremlowskim satrapą i świadkowie twierdzą, że przed włączeniem kamer obydwoje świetnie się dogadywali – ale miła atmosfera szybko wyparowała gdy Kelly zaczęła pytać go o ingerencję w wybory i niedawny akt oskarżenia wobec 13 Rosjan z petersburskiej „Farmy Trolli”, których działalność miała zwiększyć chaos w i tak trudnym roku wyborczym. Putin standardowo wyparł się jakiejkolwiek wiedzy o działaniach własnego wywiadu w USA.

Putin: to nie musieli być Rosjanie

Kelly nie uwierzyła mu i zaczęła się dopytywać o tych trzynastu oskarżonych, których szefem ma być Jewgienij Prigożin, oligarcha z wewnętrznego kręgu prezydenta, nazywany czasem „Kucharzem Putina”. Prezydent Rosji, tłumacząc się ze swojej rzekomej niewiedzy, rzucił, że oskarżeni wcale nie muszą być Rosjanami – a, na przykład, Ukraińcami, Tatarami albo Żydami, którzy zaledwie posiadają rosyjskie obywatelstwo – i równie dobrze mogli pracować dla samych Amerykanów. Amerykanie powinni  według niego to sprawdzić i znaleźć twarde dowody zanim zaczną rzucać oskarżenia na Rosję.

Cały wywiad z Putinem trwał ponad dwie godziny i nie został jeszcze opublikowany, ale w ramach promocji stacja NBC puściła ten fragment. I wkrótce rozpętała się burza.

Mało kto, co poniekąd było do przewidzenia, przejął się oskarżeniami rzuconymi na Ukraińców i Tatarów. Jednak sugestia, że w amerykańskie wybory mogli ingerować Żydzi, spotkała się z oburzeniem. Liga Przeciwko Zniesławieniom (ADL) – jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie – stwierdziła, że jest bardzo niepokojące, że Putin powtarza klasyczne antysemickie stereotypy, które od setek lat są plagą w jego kraju. Nie zabrakło również odniesienia do „Protokołów mędrców Syjonu” - stworzonego przez carską Ochranę antysemickiego paszkwilu. Podobnie jego uwaga skojarzyła się Komitetowi Żydów Amerykańskich, która to organizacja wezwała go do złożenia wyjaśnień. Julia Davis, znana amerykańska dziennikarka pochodzenia ukraińskiego, zarzuciła mu, że uważa, że tylko rdzenny Rosjanin może być obywatelem Rosji. Richard Blumenthal, demokratyczny senator pochodzenia żydowskiego, stwierdził, że uwaga Putina powinna zostać potępiona przez światowych przywódców. Zaatakował też Trumpa pytając, dlaczego prezydent USA milczy w takiej sytuacji. Tim Kaine, gubernator Wirginii i były kandydat na wiceprezydenta spytał na twitterze dlaczego Trump kryje tego antysemickiego dyktatora.

Zamieszanie wokół słów Putina to świetna wiadomość dla Kelly i jej stacji, NBC. Cały wywiad z Putinem zostanie bowiem wyemitowany w specjalnym wydaniu jej programu w piątek. Zainteresowanie tym programem i tak było spore, głównie dzięki przeciekom, że jedna z odpowiedzi Putina dowodzi, że Trump kłamie. Jednak kontrowersje wokół antysemickiej wypowiedzi prezydenta FR sprawiły, że zainteresowanie piątkowym programem jest wprost gigantyczne. Wielu ekspertów od rynku medialnego uważa, że dzięki ostrej reakcji środowisk żydowskich piątkowy  program będzie miał świetną oglądalność.

Wiktor Młynarz
Fot:  PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 3. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 6. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 7. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 8. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook