Jedynie prawda jest ciekawa


Orban: Węgrzy oblężeni przez imigrantów

07.03.2017

- Premier Węgier Viktor Orban ocenił we wtorek, że fala imigracji nie zakończyła się, a jedynie spowolniła i jego kraj nadal jest "w oblężeniu". Mówił o tym na uroczystości zaprzysiężenia podoficerów służb ochrony granic.

Orban zaznaczył, że choć w wiadomościach nie ma już mowy o przekraczaniu granicy Węgier przez tysiące, ale tylko kilkaset osób dziennie, "nie możemy się cofnąć", gdyż jedynie "zyskaliśmy między dwoma dużymi szturmami czas" na umocnienie linii obrony i rekrutację oraz wyszkolenie osób chroniących granice.

Jak podkreślił, "wichura nie ustała, tylko przejściowo przycichła", gdyż nadal miliony ludzi szykują się do drogi w nadziei na lepsze życie. Dodał, że osoby te chcą żyć na europejskim poziomie nie według tutejszych, tylko własnych zwyczajów i kultury.

Według Orbana nie można liczyć w tej sprawie na Unię Europejską. UE "jeszcze utrudnia nam zadanie", Węgry są więc zdane na siebie, "sami musimy ochronić nasze granice" - mówił.

Wyraził także pogląd, że kryzys migracyjny będzie trwał, dopóki nie ustaną przyczyny, które go wywołały i "dopóki wszędzie nie zrozumieją, że migracja jest koniem trojańskim terroryzmu".

"My, Węgrzy, chcemy takiej Europy, gdzie będziemy mogli prowadzić swoje węgierskie życie. Podstawowym warunkiem takich odpowiadających naszym pragnieniom Węgier jest bezpieczeństwo", a do tego potrzeba osób zdecydowanie broniących prawa i interesów kraju - zaznaczył Orban.

W sierpniu ubiegłego roku rząd Węgier zdecydował o powiększeniu stanu osobowego policji chroniącej granic o 3 tys. osób. We wtorek zaprzysiężono 462 podoficerów tych służb.

W 2015 roku Węgry stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do momentu wzniesienia przez władze węgierskie ogrodzenia na granicy z Serbią i Chorwacją w 2015 roku na Węgry dostało się ponad 378 tys. migrantów. Obecnie napływ uchodźców znacznie zmalał. Według najnowszych danych kancelarii premiera od początku bieżącego roku 105 osób nielegalnie przekroczyło węgierską granicę strefy Schengen, a jej nielegalne przekroczenie udaremniono 54 osobom.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 2. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 3. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 4. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 5. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 6. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 7. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 8. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook