Jedynie prawda jest ciekawa


Orban nie chce Sorosa na Węgrzech

31.03.2017

Przyszłość założonego przez George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) zależy od uzgodnień między rządami USA i Węgier.

Przyszłość założonego przez amerykańskiego finansistę i filantropa George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) zależy od uzgodnień między rządami USA i Węgier. Poinformował o tym w piątek węgierski premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

- To, czy CEU będzie istnieć na Węgrzech, „zależy od rozmów i uzgodnień miedzy rządem amerykańskim i węgierskim — powiedział Orban o istniejącym od 25 lat CEU, który ma siedzibę w Budapeszcie.

Rząd węgierski opracował projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, który zakłada, że wydająca dyplomy zagraniczna placówka szkolnictwa wyższego będzie mogła działać na Węgrzech m.in., jeśli będzie dysponować międzypaństwową umową o wspieraniu jej pracy. Przeciwko projektowi zaprotestowało CEU i zaniepokojenie nim wyraziły Stany Zjednoczone. - Oszustwo to oszustwo, niezależnie od tego, kto się go dopuszcza — oświadczył Orban.

Jak dodał, przeprowadzona kontrola wykazała, iż „niektóre uniwersytety działają niezgodnie z przepisami, w tym także uniwersytet Sorosa”.

Nawet milioner nie może na Węgrzech stać ponad prawem. Ten uniwersytet też musi przestrzegać prawa — oznajmił.

Premier podkreślił, że jeśli jakaś placówka prowadzi kształcenie na Węgrzech, nie uważając się za uniwersytet węgierski, tylko zagraniczny, to trzeba zawrzeć umowę międzypaństwową, które w tej chwili nie ma.

Sytuacja, którą umożliwił niejasny stan prawny, nie jest uczciwa. Jeśli na Węgrzech działa uniwersytet węgierski, to wydaje jeden dyplom: węgierski. Tymczasem jest uniwersytet, który działa na Węgrzech i wydaje dwa dyplomy: węgierski i amerykański. To nie jest uczciwe wobec węgierskich uczelni. Między uniwersytetami też jest rywalizacja i nie wiadomo, dlaczego mielibyśmy własne, węgierskie uniwersytety stawiać w niekorzystnej sytuacji, a z drugiej strony dawać nieuzasadnione fory zagranicznemu uniwersytetowi — oznajmił Orban.

Pytany, czy uważa to za oszustwo, odparł: Oczywiście. Jest jasna zasada, która mówi, że na Węgrzech można wydawać zagraniczny dyplom wtedy, jeśli dany uniwersytet prowadzi działalność także za granicą. Sam uniwersytet Sorosa wyznał w liście, że nie prowadzi kształcenia za granicą, co jest niezgodne z węgierskimi przepisami”.

Soros jest od dłuższego czasu ostro krytykowany przez władze węgierskie. Orban oświadczył w lutym, że w coraz większej liczbie państw, „także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 roku, problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską”. Wspomniał w tym kontekście o „rozciągającym się ponad granicami imperium George’a Sorosa”. Orban zarzuca Sorosowi także m.in. wywoływanie fali imigracji do Europy.

[fot. PAP/EPA]

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook