Jedynie prawda jest ciekawa


Orban krytykuje Merkel w niemieckim tabloidzie. „Gdybym prowadził taką politykę, to straciłbym władzę”

27.07.2018
orban28062018
Orban krytykuje Merkel w niemieckim tabloidzie. „Gdybym prowadził taką politykę, to straciłbym władzę”

Prowadząc taką politykę migracyjną jak kanclerz Niemiec Angela Merkel, stracił-bym swój urząd na Węgrzech - oświadczył w wywiadzie dla wydania niemieckiego tabloidu "Bild" premier Węgier Viktor Orban.

Szef węgierskiego rządu przyznał, że zadaje sobie pytanie "kto ponosi odpowiedzialność" za śmierć migrantów na Morzu Śródziemnym. "Po pierwsze oczywiście ci, którzy wyruszają w drogę", ale "to za prosta (odpowiedź)" - ocenił. Jak wskazał, "winę ponoszą również politycy w Europie, którzy zachęcają migrantów i tworzą wrażenie, że opłaca się wyjeżdżać".

"Jeśli chcemy ratować życia, musimy na południu Morza Śródziemnego zatrzymywać ludzi zanim wyruszą w beznadziejną drogę" - oznajmił Orban.

Pytany o to, co UE powinna konkretnie zrobić, premier Węgier odpowiedział, że "każdy uratowany musi wrócić do Afryki". "Tylko w ten sposób zapobiegniemy ma-sowym śmierciom na morzu" - oświadczył.

Orban wyraził również opinię, że polityka migracyjna to sprawa poszczególnych państw, a nie UE. W jego ocenie od 2015 roku bezskutecznie próbowano wypracować wspólne rozwiązanie na poziomie Wspólnoty.

Jak zaznaczył, od 2015 węgierska propozycja składa się z trzech elementów. Po pierwsze "granice muszą być chronione", a oprócz tego konieczne jest "eksportowanie pomocy dla ludzi w potrzebie" oraz stworzenie możliwości dobrowolnego przyjęcia migrantów przez członków UE.

Szef węgierskiego rządu wskazał, że polityka migracyjna w UE "to nie kwestia finansów". "To, czego potrzebujemy, to plan dla krajów, z których przybywają uchodźcy" - powiedział Orban. Wspomniał w tym kontekście o "modernizacji i budowie gospodarek (...)" i wspieraniu takich państw jak Egipt czy kraje Sahelu.

"To nie jest moje zadanie, oceniać niemiecką kanclerz. To zostawiam Niemcom. Kanclerz Merkel też mnie nigdy nie krytykowała. Jednak ogłaszamy zawsze uczci-wie, kiedy i gdzie mamy inne zdania" - oznajmił Orban. Zapewnił jednocześnie, że jest gotów do rozmów z Merkel.

Jak zastrzegł, w kwestii decydowania o tym "kto powinien mieszkać na Węgrzech" Merkel nie ma kompetencji. "Ja również nie pozwolę sobie decydować kto ma mieszkać, a kto nie w Niemczech" - dodał Orban.

"Węgrzy, jako przez lata okupowany naród, są bardzo wyczuleni w kwestii swej narodowej niepodległości" - powiedział premier. Gdybym prowadził politykę migracyjną taką jak kanclerz Merkel, to zostałbym pozbawiony urzędu "tego samego dnia" - dodał pod koniec wywiadu Orban. (PAP)


mobr/ ap/

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook