Jedynie prawda jest ciekawa


Orban: Koniec z „iluzją federalizmu” w Europie

23.01.2017

Europa powinna się pożegnać z "iluzją federalizmu" i stać się wielobiegunowa - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Za główny komunikat nowego prezydenta USA Donalda Trumpa uznał prawo narodów do stawiania samych siebie na pierwszym miejscu.

Orban ocenił na międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Węgierski Bank Narodowy, że Europa jest coraz słabsza i niedługo będzie musiała walczyć nawet o status gracza regionalnego. Według niego Europa nie zdołała zrealizować swoich wielkich celów, np. doprowadzić do tego, by euro stało się obok dolara jedną z walut rezerwowych, ani też zbudować polityki bezpieczeństwa w oparciu o własną siłę. 

Stało się tak dlatego, że "Bruksela stała się niewolnicą utopii" Europy ponadnarodowej - ocenił węgierski premier. Jest to według niego iluzja, gdyż nie istnieje europejski naród, a jedynie europejskie narody. 

Orban ocenił, że aby odzyskać konkurencyjność, Europa powinna pożegnać się z "iluzją federalizmu" i stać się wielobiegunowa. Jednym z takich silnych biegunów chce być Grupa Wyszehradzka - oświadczył. 

Według niego wielkie pytanie przyszłości dotyczy tego, czy Europa będzie mogła się obronić bez Stanów Zjednoczonych. Kluczem do rozwiązania tej kwestii jest "niemiecko-francuska współpraca w sferze bezpieczeństwa i sprawach militarnych, wspólna armia, wspólny system bezpieczeństwa" - oświadczył. 

Wyraził przy tym zadowolenie z poniedziałkowej wizyty w Berlinie prawicowego kandydata na prezydenta Francji, Francois Fillona - "mamy nadzieję, przyszłego prezydenta Francji" - której głównym tematem będzie europejski sojusz obronny. 

Orban nawiązał też do mowy inauguracyjnej nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Według niego kluczowy komunikat w niej zawarty głosi, że każdy naród ma prawo stawiać samego siebie na pierwszym miejscu. Ocenił, że oznacza to ogromną zmianę, którą zinterpretował jako "koniec multilateralizmu" i początek epoki więzi dwustronnych. 

Trump zadeklarował w swym przemówieniu, że USA "będą dążyć do przyjaźni i dobrej woli z narodami świata". "Czynimy to jednak ze świadomością, że prawem każdego narodu jest stawianie swych interesów na pierwszym miejscu" - oświadczył. 

Orban podkreślił: "Otrzymaliśmy z najwyższego miejsca na świecie pozwolenie, byśmy także my mogli stawiać samych siebie na pierwszym miejscu. To wielka sprawa, wielka wolność i wielki prezent". 

Jak ocenił, w epoce porozumień dwustronnych otwiera się przestrzeń także dla dwustronnych umów w sferze polityki gospodarczej i wojskowej. Według niego nie istnieje bowiem odpowiadająca każdemu polityka gospodarcza, która narodom o różnych możliwościach przyniosłaby jednakowy sukces. 

Zdaniem Orbana należy zawrzeć nowe porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi zamiast porozumienia o wolnym handlu, które "sczezło w popiele" i nie wejdzie w życie. Trzeba także zawrzeć porozumienie z Chinami i podnieść na nowo kwestię Rosji - zaznaczył. 

Wyraził przekonanie, że ład światowy o większej liczbie ośrodków stwarza więcej możliwości. Chiny nazwał "gwiazdą stałą", która w jego ocenie jeszcze przez długie dziesięciolecia będzie definiować gospodarkę światową. Rosja zaś - zaznaczył - przetrwała "zachodnie próby izolacji i obalenia ustroju", niskie ceny ropy, sankcje oraz "wolne, bezstronne, niepodlegające wpływom zewnętrznym wewnętrzne ruchy" organizacji pozarządowych. 

Nie byłoby jego zdaniem rozsądne, gdyby Europa ignorowała siłę i jednocześnie możliwości, jakie stwarza Rosja. Do tego Europa potrzebuje jednak większej pewności siebie i kontynent powinien być zdolny obronić się militarnie bez zewnętrznej pomocy; ten drugi warunek nie został jeszcze spełniony - podkreślił Orban. 

Jako główną troskę Europy wymienił osiedlenie się wielu imigrantów, co według niego od razu zwiększyło przestępczość. Ocenił, że osiedlanie się imigrantów nie jest odpowiedzią na problemy demograficzne, gdyż - podkreślił - naród, który nie jest w stanie się reprodukować, nie zasługuje na to, by istnieć. 

Podkreślając, że Węgry odnoszą sukcesy gospodarcze, wymienił cztery elementy węgierskiego modelu: polityczną stabilność, rygorystyczną politykę fiskalną, społeczeństwo opierające się na pracy zamiast pomocy oraz otwarcie na Wschód. 

Nawiązując do tego ostatniego punktu zaznaczył, że Europejczycy muszą zrozumieć, że nie da się postępować według wzorca "chcemy się otworzyć gospodarczo na inne kraje, na przykład na Wschód i Chiny, a potem co rano pouczamy ich o prawach człowieka". Jego zdaniem istotą otwarcia na Wschód jest szacunek, który wyprzedza ideologię. 

Węgrzy są w tej szczęśliwszej sytuacji, że są "ludem wschodnim, któremu zaszczepiono chrześcijaństwo, co umożliwia specyficzne spojrzenie; my rozumiemy wszystko, co odbywa się w Chinach" – powiedział. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook