Jedynie prawda jest ciekawa


Orban broni granic Europy. „Węgry pokazały, że można wstrzymać migrację, rząd Włoch to robi”

29.08.2018
Orban09042018
Orban broni granic Europy. „Węgry pokazały, że można wstrzymać migrację, rząd Włoch to robi”

Premier Węgier Viktor Orban mówił we wtorek w Mediolanie po spotkaniu z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim, że Budapeszt pokazał, iż można powstrzymać imigrację. Podziękował Salviniemu, że również podejmuje takie działania i "broni granic Europy".

"Węgry pokazały, że imigracja może zostać zatrzymana. Najpierw mówiono, że to niemożliwe, ale Węgry udowodniły, że można to zrobić zarówno w wymiarze prawnym, jak i rzeczywiście" - oświadczył Orban na wspólnej konferencji prasowej z Salvinim. "Nasza polityka polega na tym, by nieść pomoc tam, gdzie są kłopoty, a nie sprowadzać kłopoty do Europy" - wyjaśnił szef rządu.

Orban dodał, że wicepremier Salvini "cieszy się popularnością na Węgrzech, ponieważ pokazuje, iż ludzie mogą zostać zatrzymani także na środku morza". "Od jego sukcesu zależy bezpieczeństwo Europy. Jego odwaga budzi nasz szacunek. Pragniemy, aby się nie wycofywał i by bronił nas, by bronił europejskich granic" - ocenił Orban. Zapewnił: "W tym względzie jesteśmy gotowi udzielić mu wszelkiej możliwej pomocy". "Życzymy wielu sukcesów panu ministrowi, Węgry są z nim" - powiedział Orban.

Premier Węgier wyraził opinię, że imigranci, którzy już są w Europie "muszą zostać odesłani do domu". "Elita europejska mówi dzisiaj, że to niemożliwe" - dodał. "Ja zaś jestem przekonany, że jest to jak najbardziej możliwe" - wyjaśnił.

 Jego zdaniem potrzebna jest do tego wola polityczna. Odnosząc się do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, oświadczył, że potrzebna jest nowa Komisja Europejska i nowy parlament, które skoncentrują swe działania na zatrzymaniu imigracji i obronie granic.

 "Naszym zadaniem jest teraz zgromadzenie jak największej liczby głosów Węgrów i Włochów, by dokonać tego przełomu w Europie" - oznajmił szef węgierskiego rządu.

 Orban zarzucił prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że "stoi na czele partii, które popierają imigrację do Europy". "Po drugiej stronie jesteśmy my, którzy chcemy zatrzymać nielegalną imigrację" - dodał. Powtórzył sprzeciw swego rządu wobec "dzielenia i relokacji" migrantów.

Premier Węgier wyraził też wdzięczność za to, że kiedy Parlament Europejski atakował władze Węgier za wprowadzenie zmian w konstytucji, Salvini stanął w obronie rządu w Budapeszcie. "Nie zapomnę tego" - zapewnił Orban. "Tak narodziła się nasza przyjaźń" - wyjaśnił szef węgierskiego rządu.

"Jestem dumny z tego, że stanowię mocny punkt odniesienia nie tylko dla Włoch, dla Węgier, ale dla całego kontynentu europejskiego" - mówił Salvini.

Odnosząc się do zaostrzonej polityki migracyjnej rządu Giuseppe Contego, wicepremier powiedział: "To, co zrobiliśmy do dzisiaj, będziemy robić dalej. Mogą otwierać śledztwa i procesy, ale one absolutnie nie skłonią mnie do zmiany zdania". Tak Salvini nawiązał do toczącego się przeciwko niemu dochodzenia, jakie prowadzi prokuratura na Sycylii, która rozważa postawienie mu zarzutu nielegalnego przetrzymywania migrantów na statku, który kilka dni stał w porcie w Katanii. Szef MSW nie pozwolił im zejść na ląd.

Lider prawicowej Ligi oświadczył następnie: "Także z gospodarczego punktu widzenia przypadek Węgier wymaga przestudiowania". W tym kontekście wymienił niskie bezrobocie w tym kraju, ponad 4-procentowy wzrost gospodarczy, podatek liniowy dla firm i osób. "To dowód , że kraj może rozwijać

się inwestując i wydając, a nie dokonując cięć i poprzez wyrzeczenia" - ocenił Salvini.

 Wyraził opinię, że UE czeka "historyczny przełom", jaki nastąpi po wyborach do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku, gdy - jak mówił - odsunięte zostaną "europejskie elity finansowane przez (George'a) Sorosa i wspomagane przez Macrona i jemu podobnych".

"Pracujemy nad tym, aby stworzyć w przyszłości sojusz, który wykluczy socjalistów oraz lewicę i w centrum umieści wartości i tożsamość naszych ruchów politycznych" - powiedział włoski wicepremier.

Ocenił, że kilka poprzednich lewicowych rządów Włoch ponosi odpowiedzialność za obecność "wielu milionów" imigrantów. W Mediolanie odbył się protest przeciwników spotkania Salviniego z  rbanem, zorganizowany przez środowiska włoskiej lewicy. Pod hasłem "Europa bez murów" manifestowało kilka tysięcy osób. Lider centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej Maurizio Martina, komentując spotkanie Orbana i Salviniego oświadczył, że obaj reprezentują ruchy, które "chcą cofnąć Europę do lat 30. zeszłego wieku". "Naszą przyszłością nie jest nacjonalistyczny ekstremizm" - dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ klm/ ap/


Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook