Jedynie prawda jest ciekawa


Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

13.12.2017
NiszczycielUSApublicnavymil
Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times".

Powołał się on na datowany 5 grudnia list ministra marynarki Richarda Spencera do zajmującego najwyższe stanowisko w hierarchii służbowej US Navy szefa operacji morskich admirała Johna Richardsona, w którym wskazuje się, że wspólny zespół operacyjny SOUTHCOM "jest bardzo ważnym elementem kontroli nielegalnego przewozu narkotyków".

Według listu, marynarka ma skierować do tego zadania w przyszłym roku co najmniej cztery okręty. US Navy przestała użyczać swych okrętów nawodnych do misji antynarkotykowych w 2015 roku wraz z wycofaniem ze służby ostatniej fregaty klasy Oliver Hazard Perry.

- Od tego czasu liczba incydentów żeglugowych podwoiła się, a w nadchodzących latach zespół operacyjny oczekuje dalszego ich nasilenia. Oczywiste jest, że obecność okrętów wojennych ma odstraszający efekt dla procederu przewozu narkotyków. Musimy teraz przywrócić ten wpływ w tym żywotnie ważnym i priorytetowym dla państwa programie - napisał Spencer. Jak jednocześnie zaznaczył, cztery okręty, które marynarka udostępni, to "znacznie mniej niż żądana przez SOUTHCOM liczba".

Wcześniej w tym roku marynarka rozważała reaktywowanie zakonserwowanych fregat klasy Oliver Hazard Perry dla wsparcia SOUTHCOM, ale według Spencera nie będą one użyte do tej misji. US Navy ocenia, że ponowne wprowadzenie do służby 10 tych okrętów wymagałoby ponoszenia przez 10 lat kosztów w łącznej wysokości ponad 4,32 mld dolarów.

Zamiast nich SOUTHCOM otrzyma przybrzeżny okręt bojowy (littoral combat ship - LCS) oraz szybkie okręty transportowe klasy Spearhead. Program LCS był ostro krytykowany z powodu niedoszacowanych kosztów, zbyt słabego opancerzenia okrętów i innych niedomagań, ale list Spencera głosi, że LCS jest "idealnie skonfigurowany do tej operacji o niskiej intensywności".

Mającemu siedzibę na Florydzie SOUTHCOM podlega działalność sił zbrojnych i formacji paramilitarnych USA w regionie Ameryki Środkowej, Karaibów i Ameryki Południowej.

PAP
Fot: public.navy.mil

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook