Jedynie prawda jest ciekawa


Ok. 100 osób oczekuje na Białorusi na procesy

27.03.2017

Na rozprawy administracyjne w związku z sobotnimi i niedzielnymi protestami w Mińsku i innych miastach Białorusi oczekuje ok. 100 osób - wynika z monitoringu działaczy praw człowieka. Są już pierwsze wyroki. Najwyższy, jak dotąd, to 25 dni aresztu.

Za złamanie przepisów dotyczących imprez masowych i niepodporządkowanie się milicji na 25 dni aresztu skazał w poniedziałek miński sąd opozycyjnego aktywistę Leanida Kułakoua. 20 dni dostał inny działacz - Dzmitry Zacharewicz. Operator Biełsatu Alaksandr Barazienka otrzymał karę 15 dni aresztu za "drobne chuligaństwo". 25 marca miał m.in. "przeklinać i oburzać się na dekret nr 3" (tzw. dekret o pasożytnictwie) - jak zeznał w sądzie jeden z milicjantów. Na kary aresztu i grzywny skazywani są także inni uczestnicy weekendowych protestów.

Z szacunków obrońców praw człowieka wynika, że w sumie w związku z sobotnimi protestami w stolicy z okazji Dnia Wolności i niedzielnymi spontanicznymi akcjami zatrzymano na całej Białorusi ok. 1000 osób. Na rozprawy czeka ok. 100 osób - taką liczbę podaje w poniedziałek Białoruski Komitet Helsiński i niezależne Centrum Praw Człowieka Wiasna.

Wiele osób zwolniono bez spisywania protokołów. Tak było m.in. w mińskich aresztach, a także w Bobrujsku, gdzie spośród ok. 40 osób zatrzymanych w niedzielę, przed sądem stanie ostatecznie tylko jedna osoba. Niemniej jednak obrońcy praw człowieka mówią o rekordowej liczbie zatrzymań i rozpraw. Zwracają także uwagę, że dokładne ustalenie tych liczb na razie nie jest możliwe ze względu na skalę zjawiska, a także z powodu braku informacji ze strony władz.

Na rozprawy czekają także w różnych miastach osoby zatrzymane jeszcze przed protestami, m.in. działacz opozycyjny Aleś Łahwiniec, Uładzimir Niaklajeu, lider Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Wital Rymaszeuski i aktywiści z Bobrujska.

fot. [PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH]

pc/PAP

PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Warto poczytać

 1. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 2. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 3. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 4. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 7. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 8. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook