Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromne potrzeby przed afgańską zimą

07.01.2015

Ponad 200 tysięcy osób otrzyma międzynarodową pomoc. Potrzeby są ogromne. W Afganistanie sroga zima.

Afgańskie władze i ONZ zaczęły rozdawać węgiel, ubrania i koce ok. 225 tysiącom osób, które zostały zmuszone do opuszczenia domów w związku z konfliktem wewnętrznym i zwłaszcza narażonych na niską temperaturę wraz z nadejściem srogiej zimy pod Hindukuszem.

Akcję pomocową afgańskie władze zorganizowały wspólnie z Urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i lokalną organizacją pozarządową Afghan Planning Agency (APA).

W Kabulu zaczęto rozdzielać ubrania, koce, sprzęty kuchenne i 50-kilogramowe worki z węglem. "Wiemy, że to nie wystarczy, wiemy, że w całym kraju jest wiele osób pozbawionych dachu nad głową i mających potrzeby" - mówił p.o. ministra ds. uchodźców i osób repatriowanych Fazal Ahmad Azimi.

"Programy te pomogą ulżyć ludności w związku z niską temperaturą podczas trudnych zimowych miesięcy. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek. Jest to pomoc w celu złagodzenia bezpośrednich skutków" zimy - podkreślił szef UNHCR w Afganistanie, Bo Schack.

53-letni Hajatullah stanął w kolejce po worki z węglem. "Nie jest to mało. jestem wdzięczny za te pomoc" - powiedział mężczyzna cytowany przez AFP. Dodał, że w poprzednich latach ludność dostawała "mąkę, olej i koce, ale w tym roku trochę mniej". Hajatullah jest ojcem 12-osobowej rodziny, w tym sześciorga dzieci.

Zaraz za nim w kolejce stoi 66-letni Abriszam, który ma 7-osobową rodzinę, bez dzieci, ale z osobami starszymi. "Jesteśmy biedni i trudno nam jest kupić rzeczy na zimę" - ocenił. Wskazał, że trzy worki z węglem, przeznaczone dla jednej rodziny, mogą wystarczyć na dwa miesiące.

W sumie na pomoc może liczyć 225 tys. osób, czyli 32 tys. afgańskich rodzin. Ok. 12 tys. rodzin pochodzi z prowincji Chost i Paktia na południowym wschodzie kraju, gdzie przebywają już liczni uchodźcy - ofiary operacji pakistańskiej armii na granicznych obszarach plemiennych.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 2. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 3. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 4. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 7. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 8. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook