Jedynie prawda jest ciekawa


Ofensywa na Mosul

23.10.2016

Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

Według doniesień agencji, irackie i kurdyjskie siły podchodząc pod miasto natrafiają na liczne miny-pułapki, ostrzał snajperów, ataki zamachowców-samobójców. W ofensywie na miasto Bashiqa w pobliżu Mosulu bierze udział 10 tysięcy kurdyjskich żołnierzy.

Oddziały dywersyjne tak zwanego Państwa Islamskiego próbują zasiać zamęt również na tyłach nacierających wojsk. Trwa akcja wymierzona w niedobitki terrorystów, którzy w piątek zaatakowali drugie pod względem wielkości miasto kurdyjskiego Iraku - Kirkuk. Co najmniej 51 z nich zostało zabitych, część wysadziła się w powietrze. Kilka dywersyjnych grup zaatakowało posterunki policyjne i inne państwowe placówki w mieście.

Według ostatnich doniesień, w wyniku ataku zginęło 46 osób, głównie funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i pracowników miejscowej elektrowni. 133 osoby zostały ranne.  

Terroryści podjęli również ofensywę w odległej prowincji Anbar przy granicy z Jordanią. W mieście Rutba użyli pięciu samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi, na krótko przejęli też kontrolę nad siedzibą irackiego sztabu.

Tymczasem do stolicy Kurdystanu- Irbilu przybył sekretarz obrony Ashton Carter. Spotkał się z prezydentem autonomii kurdyjskiej Masudem Barzani. Wczoraj w Bagdadzie rozmawiał z premierem Iraku Haiderem al-Abadim.  

W ofensywie na Mosul udział bierze około 100 tysięcy żołnierzy, w większości armii rządowej i kurdyjskich Peszmergów. Uczestniczą w niej również oddziały złożone z irackich chrześcijan, jazydów, Turkmenów, sunnickie i szyickie milicje. Miasto, położone 350 kilometrów na północ od Bagdadu przed wojną zamieszkiwały dwa miliony ludzi.

Obecnie- według rożnych szacunków- pozostało ich od miliona do półtora miliona. Właśnie tutaj, w czerwcu 2014 roku, dżihadyści ogłosili powstanie islamskiego kalifatu.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/AHMED JALIL]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook