Jedynie prawda jest ciekawa


Odwołany ambasador otrzymał węgierskie odznaczenie. Szijjarto: Uczynił wiele dla stosunków węgiersko-francuskich

07.07.2018
Szijjarto09022018
Odwołany ambasador otrzymał węgierskie odznaczenie. Szijjarto: Uczynił wiele dla stosunków węgiersko-francuskich

Eric Fournier, ustępujący ambasador Francji w Budapeszcie, który chwalił politykę migracyjną rządu Węgier, otrzymał w piątek Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Węgier z rąk ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto.

Wręczając ambasadorowi odznaczenie, Szijjarto podkreślił, że uczynił on wiele dla rozwijania stosunków węgiersko-francuskich.

Minister powiedział, że pokrzepiające jest to, iż istnieją dyplomaci, którzy potrafią zachować zdrowy rozsądek. Ocenił, że oznaką dobrego dyplomaty jest to, iż konsekwentnie reprezentuje stanowisko swojego kraju, ale zachowuje poczucie realizmu. Taką osobą w opinii Szijjarto był właśnie Fournier.

Jak zaznaczył minister, Węgry potrzebują przyjaciół, a Fournier nim jest. Szijjarto wyraził przy tym nadzieję, że pozostanie on przyjacielem Węgier także w przyszłości i będzie się przyczyniał do tego, by w Europie Zachodniej wykształcił się wiarogodny wizerunek Węgier.

Fournier ze swej strony powiedział, że w miarę, jak poznawał Węgry, starał się wyjaśniać francuskiemu rządowi, jacy są Węgrzy i jak wygląda węgierska rzeczywistość. Zaznaczył jednak, że miał trudności z poszerzeniem wiedzy na temat węgierskiego stanowiska w środowisku, w którym państwa są przypisywane do ściśle określonych kategorii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron dokonał poprzedni w weekend zmiany na stanowisku ambasadora Francji w Budapeszcie, gdy do prasy wyciekła poufna notatka, w której dyplomata pochwalił politykę migracyjną premiera Viktora Orbana.

W poufnej notatce datowanej na 18 czerwca, która była adresowana do kancelarii Macrona i została opublikowana przez internetowy portal śledczy Mediapart, Fournier napisał, że Węgry "są wzorem", jeśli chodzi o radzenie sobie z migrantami oraz że oskarżenia Orbana o populizm to wymysły mediów.

Dyplomata napisał też, że francuskie media, oskarżając Węgry o antysemityzm, starały się odwrócić uwagę od "prawdziwego antysemityzmu", który wyrażają "muzułmanie we Francji i Niemczech".

Zapytany o notatkę Macron powiedział, że nie podziela poglądów ambasadora i że poufna notatka nie przedstawia oficjalnego stanowiska władz Francji. "Gdyby ambasador powiedział to publicznie, to zostałby natychmiast zwolniony" - powiedział Macron na konferencji prasowej w Brukseli.

(PAP)

Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook