Jedynie prawda jest ciekawa


Od września akcent na wychowanie narodowe i chrześcijańskie w węgierskich przedszkolach

06.08.2018
1270malewegry
Od września akcent na wychowanie narodowe i chrześcijańskie w węgierskich przedszkolach

Wzmocnienie tożsamości narodowej oraz krzewienie kultury chrześcijańskiej będą od września mocniej akcentowane w węgierskich przedszkolach - zwracają w poniedziałek uwagę węgierskie media opozycyjne, powołując się na przyjęte niedawno podstawy programowe.

Zgodnie nowymi podstawami programowymi nauczania przedszkolnego przedszkole "pomaga dziecku poznać jego węższe i szersze środowisko, które jest podstawą tożsamości narodowej, chrześcijańskich wartości kulturalnych, miłości ojczyzny oraz przywiązania do ziemi rodzinnej i rodziny".

Tekst zmian wprowadzonych do dekretu rządowego o krajowych podstawach programowych nauczania przedszkolnego zamieszczono w opublikowanym 25 lipca Monitorze Węgierskim.

Powyższe cele mają być osiągane w przedszkolach m.in. poprzez poznawanie tradycji, podań ludowych, węgierskich legend, a także klasycznych i współczesnych dzieł literackich.

W podstawach programowych zalecono też wzmocnienie kontaktów pomiędzy węgierskimi przedszkolami na Węgrzech i w krajach sąsiednich. "W celu stworzenia przestrzeni edukacyjnej między węgierskojęzycznymi instytucjami Kotliny Panońskiej przedszkole stara się zbudować kontakty z węgierskimi przedszkolami w krajach ościennych i w miarę swoich możliwości podtrzymywać z nimi kontakt profesjonalny" - napisano.

Przedstawicielka Węgierskiego Towarzystwa Pedagogów Anna Bakonyi powiedziała lewicowemu dziennikowi "Nepszava", że zmiany nie były z towarzystwem konsultowane i jej zdaniem nie są uzasadnione, gdyż kwestie świadomości narodowej były także dotąd obecne w przedszkolach, a bajki i piosenki ludowe już odgrywają istotną rolę w programie.

Szefowa oddziału przedszkolnego Związku Zawodowego Pedagogów oceniła zaś, że wartości chrześcijańskie należałoby wpajać przede wszystkim w instytucjach wyznaniowych, a w świeckim przedszkolu w mniejszym stopniu, głównie przy okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Dodała, że nie wie, kto miałby się zajmować w przedszkolu utrzymywaniem kontaktów z przedszkolami z państw ościennych, gdyż kierownictwo i wychowawcy nie mają na to czasu.

Parlament Węgier uchwalił w czerwcu poprawkę do konstytucji, w której zapisano m.in., że ochrona konstytucyjnej tożsamości kraju oraz jego chrześcijańskiej kultury jest podstawowym obowiązkiem państwa i wszystkich jego organów. 

Po ponownym wyborze na premiera w maju Viktor Orban zapowiedział zastąpienie "tonącej liberalnej demokracji" "XXI-wieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania".

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. CC2.0/Flickr/Dimitris Kamaras


Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook