Jedynie prawda jest ciekawa


OBWE zwraca się do Ukrainy w sprawie poszanowania praw dziennikarzy

31.08.2017

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów Harlem Desir wyraził zaniepokojenie w związku z zatrzymaniami i wydaleniami z Ukrainy zagranicznych dziennikarzy - poinformowano na stronie internetowej OBWE.

- Wydalanie dziennikarzy lub odmawianie im wjazdu na Ukrainę to niepokojące i nadmierne środki, szczególnie że działaniom tym brakuje przejrzystości i odpowiedniego mechanizmu odwoławczego - napisał w środę Desir w liście do ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina.

- Państwa należące do OBWE zobowiązały się do udoskonalania warunków, na podstawie których dziennikarze z jednego państwa członkowskiego wykonują swój zawód w innym państwie członkowskim - dodał Desir. - Apeluję do odpowiednich władz o powstrzymanie się od nakładania niepotrzebnych ograniczeń na pracę zagranicznych dziennikarzy, co szkodzi wolnemu przepływowi informacji i narusza zobowiązania OBWE dotyczące wolności mediów - podkreślił przedstawiciel Organizacji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiadomiła w środę, że podjęła decyzję o wydaleniu z kraju dziennikarki rosyjskiej stacji telewizyjnej Kanał 1. Anny Kurbatowej i wszczęła w tej sprawie odpowiednie procedury. Rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska oświadczyła, że "taki los spotka każdego, kto będzie pozwalał sobie na hańbienie Ukrainy". Dziennikarce zarzuca się tendencyjne informowanie o sytuacji w tym kraju; otrzymała trzyletni zakaz przyjazdu na Ukrainę.

Przedstawiciel OBWE zwracał się wcześniej do władz ukraińskich w związku z podobnym incydentem, związanym z dziennikarką pracującą dla rosyjskiego państwowego holdingu medialnego WGTRK. 14 sierpnia SBU zatrzymała i deportowała korespondentkę Tamarę Niersesjan, której władze w Kijowie zarzucają szkodzenie państwowym interesom Ukrainy. Niersesjan otrzymała zakaz wjazdu na terytorium tego kraju na trzy lata.

26 lipca SBU deportowała dziennikarkę innego rosyjskiego kanału telewizyjnego, Rossiji24, Marię Kniaziewą. Kniaziewa również nie będzie mogła wjeżdżać na Ukrainę przez trzy lata.

Desir zaznaczył też, że 25 sierpnia SBU nie pozwoliła na wjazd na terytorium kraju dwóm hiszpańskim dziennikarzom Antonio Pampliega i Manuelowi Angel Sastre. Mężczyźni otrzymali zakaz wjazdu na Ukrainę na trzy lata ze względu na "działania godzące w państwowe interesy Ukrainy".

PAP

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook