Jedynie prawda jest ciekawa


Obama zaciska pętlę na szyi Iranu

06.02.2012

Prezydent USA Barack Obama podpisał dekret prezydencki nakazujący nałożenie kolejnych sankcji na rząd Iranu i jego bank centralny - poinformował w poniedziałek Biały Dom w oficjalnym komunikacie. Banki USA będą mogły teraz zamrażać irańskie aktywa. Izrael grozi zniszczeniem irańskich instalacji.

W liście do Kongresu Obama wyjaśnił: "Zdecydowałem, że w świetle oszukańczych praktyk Banku Centralnego Iranu i innych irańskich banków, ukrywających transakcje stron objętych sankcjami, wskazane jest nałożenie dodatkowych, surowszych sankcji na Iran i jego bank centralny".

Zdaniem Białego Domu amerykańskie banki muszą mieć uprawnienia do zamrażania irańskich aktywów, ponieważ manipulacje Banku Centralnego Iranu stanowią "ryzyko nie do zaakceptowania" dla międzynarodowego systemu finansowego ze względu na "niedostatki w irańskim systemie zapobiegania praniu pieniędzy".

W listopadzie minionego roku amerykańskie ministerstwo finansów określiło Iran jako terytorium "będące przedmiotem szczególnego zaniepokojenia z powodu praktyki prania pieniędzy" – przypomina EFE.

Amerykańskie instytucje finansowe, włącznie z zagranicznymi oddziałami banków, będą miały kontrolę nad irańskimi aktywami. Do tej pory banki USA miały jedynie nakaz odrzucania irańskich transakcji. Dekret prezydencki daje im możliwość zamrażania ich.

Amerykańskie ministerstwo finansów (skarbu) poinformowało, że nowe, bardziej rozległe sankcje odbiją się na aktywach wszystkich irańskich instytucji rządowych, włącznie z ministerstwami i bankiem centralnym, który rozporządza pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży ropy.

"Kroki te podkreślają determinację administracji (USA), by pociągnąć irański reżim do odpowiedzialności za niestosowanie się do międzynarodowych zobowiązań" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Według Reutera, nie jest jaszcze znana wartość irańskich aktywów, na które wpłynie nowa decyzja Białego Domu.

Obama zaciska pętlę sankcji nakładanych na Iran, by zmniejszyć dostęp rządu w Teheranie do kapitału i przychodów z handlu ropą, aby nakłonić republikę islamską do powrotu do negocjacji sprawie programu zbrojeń nuklearnych - uważa Reuters.

Według sondażu Pew Research Iran stał się w oczach Amerykanów krajem najbardziej niebezpiecznym i zepchnął Chiny na drugą pozycję w tym rankingu - pisze EFE.

Dekret prezydenta wydany został w okresie, w którym pojawiły się zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na całym świecie nowe napięcia związane z programem nuklearnym Teheranu oraz obawami przed decyzją Izraela o jednostronnym prewencyjnym ataku na irańskie instalacje nuklearne - zwraca uwagę AP.

Prezydent Obama uważa - podaje AP, cytując komunikat - że wciąż możliwe jest rozwiązanie próby sił z Iranem i konfliktu o tamtejszy program nuklearny poprzez wysiłki dyplomatyczne. Jego administracja wykorzystuje sankcje gospodarcze jako jedną z form nacisku mającą zmusić republikę islamską do rezygnacji z kontrowersyjnego programu.

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Izraela Danny Ajalon na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa powiedział: "Iran ugnie się, jeśli sankcje mające go skłonić do zarzucenia programu nuklearnego zostaną wprowadzone szybko". "Oznacza to, że inne kraje być może nie będą nigdy musiały decydować w sprawie ewentualnej interwencji militarnej" - dodał Ajalon w rozmowie z Reuterem.

Ajalon odnosił się w swych wypowiedziach do opublikowanej w czwartek przez "Washington Post" informacji, że szef Pentagonu Leon Panetta obawia się, iż Izrael uderzy na Iran w ciągu najbliższych miesięcy.

Według wiceministra uwaga społeczności międzynarodowej powinna być skupiona na ilości wzbogaconego uranu, który Iran zdołał ukryć głęboko pod ziemią w zakładach Fordo, jego najlepiej chronionej instalacji nuklearnej.

W czwartek wicepremier Izraela Mosze Jaalon powiedział podczas konferencji naukowej, że możliwe jest zniszczenie podziemnych instalacji nuklearnych Iranu ukrytych w bunkrach. Nie dał jednak do zrozumienia, że Izrael jest bliski podjęcia decyzji o uderzeniu - podała agencja Associated Press.

Ciszej o Iranie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział członkom swojego gabinetu, żeby skończyli z "pogaduszkami" na temat Iranu - pisze w poniedziałek Associated Press, powołując się na anonimową osobistość izraelską. Agencja zwraca uwagę, że izraelscy przywódcy polityczni i dowódcy wojskowi wypowiadają się ostatnio coraz otwarciej w kwestii podjęcia przez Izrael działań w związku z programem nuklearnym Iranu.

AP odnotowuje, że szef resortu obrony USA Leon Panetta doszedł do wniosku, iż izraelski atak na Iran jest prawdopodobny w nadchodzących miesiącach. Izrael uważa Iran za swego najniebezpieczniejszego wroga i zapowiada, że nie dopuści to tego, by wszedł on w posiadanie broni nuklearnej. Według cytowanej przez AP osobistości izraelskiej Netanjahu powiedział członkom swojego gabinetu, że takie rozprawianie na temat Iranu szkodzi interesom Izraela.

Netanjahu wielokrotnie akcentował, że w kwestii Iranu wszystkie opcje są otwarte.


PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook