Jedynie prawda jest ciekawa


Obama: IS musi zostać zniszczone

13.01.2016

Państwo Islamskie stanowi zagrożenie i musi zostać zniszczone. Ale nie można przesadzać, że walka z dżihadystami to III wojna światowa, gdyż nie zagrażają oni narodowej egzystencji USA – mówił w w orędziu o stanie kraju prezydent Barack Obama.

W swym ostatnim orędziu o stanie państwa, jakie Obama wygłosił we wtorek wieczorem czasu lokalnego przed obiema izbami Kongresu USA, prezydent USA podkreślił, że Stany Zjednoczone wciąż są "najsilniejszym krajem na świecie". Przypomniał, że USA wydają na wojsko więcej niż osiem kolejnych państw razem wziętych, a kiedy tylko pojawia się jakiś międzynarodowy problem, "ludzie na całym świecie nie zwracają się ku Pekinowi czy Moskwie, ale do nas".

Obama przyznał, że czasy są niebezpieczne, ale największe zagrożenia pochodzą nie ze strony tzw. imperiów zła, ale "upadłych państw" w tym na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Powiedział, że zarówno Al-Kaida jak i dżihadystyczna organizacja Państwa Islamskiego (IS)stanowią zagrożenie dla ludzi, "bo zaledwie garstka terrorystów, którzy nie cenią życia, w tym własnego, może dokonać wiele szkód". Ale przestrzegł, by nie popadać w histerię i nie określać walki z IS trzecią wojna światową, bo tylko czyni się tym dżihadystom przysługę.

"Oni nie zagrażają naszej narodowej egzystencji. To narracja, jaką chcą rozpowszechniać; to narzędzie propagandy wykorzystywane w rekrutacji" - powiedział.

Prezydent USA skrytykował też tych, którzy szerzą kłamstwo, że IS reprezentuje islam. "Nazywajmy ich tym, kim są: mordercami i fanatykami, którzy muszą zostać wykorzenieni, ścigani i zniszczeni" - zaapelował. Zapewnił, że w walce z dżihadystami USA będą dalej przewodzić międzynarodowej koalicji, która od ponad roku przeprowadziła prawie 10 tys. bombardowań na cele IS w Syrii i Iraku.

Mówiąc o przywództwie USA Obama zastrzegł jednocześnie, że jest przeciwny, by USA pełniły rolę światowego policjanta. Przywództwo nie może polegać na "przejmowaniu i odbudowywaniu każdego kraju, który popada w kryzys", tłumaczył. "To lekcja, którą odebraliśmy w Wietnamie i Iraku" - dodał.
Zapewnił, że w kwestiach o znaczeniu globalnym Ameryka będzie dalej mobilizować świat do współpracy. W tym kontekście wspomniał o Ukrainie, tłumacząc, że pomoc w obronie demokracji tego kraju, jest "wzmacnianiem międzynarodowego porządku".

Powiedział też, że do końca roku, co zbiegnie się z końcem jego drugiej i ostatniej kadencji prezydenta USA, będzie starał się spełnić swą obietnice wyborczą z 2008 roku, by zamknąć więzienia w bazie wojskowej USA w Zatoce Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywane są osoby podejrzewane o terroryzm. "Jest kosztowne, zbędne i służy jedynie jako narzędzie rekrutacji dla naszych wrogów" - ocenił.

Jeszcze więcej miejsca Obama poświęcił w swym ostaniem orędzie sprawom krajowym. Zapewnił, że dalej będzie zabiegać w kontrolowanym przez Republikanów Kongresie o reformę prawa imigracyjnego, reformę prawa o broni czy podniesienie pensji minimalnej, choć przyznał, że nie ma wątpliwości, że w roku wyborczym będzie to trudne.

Przestrzegł, by kampanii wyborczej nie budować na strachu i podziałach. "Musimy odrzucić każdą politykę, której celem jest namierzanie ludzi ze względu na ich rasę i religię" - powiedział, co zostało odebrane jako krytyka niektórych republikańskich kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym miliardera Donalada Trumpa, który po atakach terrorystycznych w Paryżu wezwał do zamknięcia USA dla muzułmanów.

Obama przekonywał, że Ameryka może osiągnąć lepszą i bezpieczniejszą przyszłość, "ale to się stanie tylko wtedy, jeśli będziemy pracować razem, jeśli będziemy w stanie prowadzić konstruktywne i racjonalne debaty". Zaapelował o "naprawę" amerykańskiej polityki. "Lepsza polityka nie oznacza, że musimy zgadzać się we wszystkim. (...) Ale demokracja wymaga podstawowego poziomu zaufania między obywatelami" - tłumaczył.

W tym kontekście Obama przyznał, że żałuje, że podziały między Republikanami a Demokratami jeszcze bardziej pogłębiły się od czasu, gdy objął siedem lat temu urząd prezydenta USA. "To jedno z niewielu moich rozgoryczeń jako prezydenta - że urazy i podejrzliwość między partiami powiększyły się, zamiast zmaleć. Nie mam wątpliwość, że prezydent z talentami Lincolna czy Roosevelta byłby lepszy w budowaniu mostów. Ale gwarantuję, że tak długo jak będę prezydentem, będę dalej próbować, by być lepszym" - podkreślił Barack Obama.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook