Jedynie prawda jest ciekawa


"NYT": Amerykańskie służby próbowały zwerbować rosyjskiego oligarchę

02.09.2018
1270jtrimpen
"NYT": Amerykańskie służby próbowały zwerbować rosyjskiego oligarchę

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i resort sprawiedliwości USA bezskutecznie próbowały uczynić z mającego powiązania z Kremlem rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski swojego informatora - podał w niedzielę dziennik "New York Times".

Według "NYT", który powołuje się na osoby z otoczenia Deripaski, amerykańskie służby chciały uzyskać informacje dotyczące m.in. rosyjskiej ingerencji w prezydenckie wybory w USA w roku 2016 i możliwych konszachtów między ekipą kampanii wyborczej Donalda Trumpa a Moskwą.

Agenci FBI mieli spotkać się z Deripaską w Nowym Jorku, by pytać go, czy Paul Manafort - były szef kampanii wyborczej Trumpa, uznany już za winnego przestępstw podatkowych i sprzecznych z prawem operacji bankowych - był pośrednikiem między Kremlem a otoczeniem republikańskiego miliardera. W zamian za tę informację władze USA były gotowe pomóc Deripasce w jego problemach w uzyskaniu amerykańskiej wizy i w innych kłopotach prawnych i administracyjnych w USA - pisze dziennik.

Rosyjski miliarder zaprzeczył istnieniu wszelkich układów, powiadomił też Moskwę o podjętych wobec niego działaniach przez władze amerykańskie.

Deripaska zaproponował współpracę w dochodzeniu prowadzonym przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który prowadzi śledztwo w sprawie Russiagate. Zapewnił, że dysponuje "dowodami", iż Rosja nie pomogła Trumpowi w wygraniu wyborów prezydenckich.

Według "New York Timesa" amerykańskie służby próbowały poza Deripaską bezskutecznie zwerbować kilku innych rosyjskich oligarchów.

Oleg Deripaska figuruje na liście osób objętych amerykańskimi sankcjami. W maju odszedł z zarządu koncernu Rusal, aby uchronić firmę przed skutkami sankcji, którymi sam został objęty. Rusal to jeden z największych na świecie producentów aluminium. (PAP)

mmp/ ap/


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook