Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

20.04.2018
ImigranciFlickr
Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka.

Jak napisał w piątek dziennik "El Pais", zatrzymanie w kwietniu w stolicy Maroka, Rabacie dwóch osób z konsulatu Hiszpanii miało związek z rozbiciem grupy fałszerzy wiz do tego kraju. Gazeta odnotowała, że na podobny proceder natrafiono w tym mieście również w 2016 r., a wcześniej też w Casablance i Tangerze.

Tymczasem jak ustalił marokański dziennik "as-Sabah" ujęcie dwóch nieuczciwych członków personelu dyplomatycznego w Rabacie miało miejsce w następstwie kontroli wysłanej przez Madryt. Według gazety grupa handlująca nielegalnymi wizami liczyła 16 osób, w tym czterech lokalnych pracowników placówki dyplomatycznej. Jeden z nich posiada podwójne obywatelstwo: Maroka i Hiszpanii.

Schemat, na podstawie którego marokańskie gangi handlują setkami tysięcy nielegalnych wiz, opiera się zwykle o miejscowego pracownika konsulatu bądź któregoś z zatrudnionych tam obywateli Hiszpanii.

Jak ustalił "El Pais", cena za fałszywą wizę do Hiszpanii na terytorium Maroka waha się między 5200 a 8000 euro.

- Skala procederu handlu fałszywymi wizami, jak i jego wartość jest trudna do oszacowania - napisała gazeta, ujawniając, że liczba legalnych wiz wystawianych przez konsulat Hiszpanii w Rabacie wynosi około 44,5 tys. rocznie.

Madrycki dziennik przypomniał, że za handlem nielegalnymi wizami do Hiszpanii kryją się też duże grupy przestępcze, a proceder dotyczy również placówek dyplomatycznych Hiszpanii w Ameryce Południowej.

- W marcu boliwijska policja rozbiła grupę działającą wewnątrz konsulatu w Santa Cruz de la Sierra (...). Wyniki takich kontroli są praktycznie takie same: cisza, zapomnienie, odwracanie wzroku i zaczynanie od nowa - podsumował "El Pais".

W ciągu roku MSZ w Madrycie przeprowadza sześć obowiązkowych kontroli dotyczących pracy swoich 90 konsulatów na całym świecie.

PAP
Fot: Flickr


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook