Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy człowiek od Afganistanu i Pakistanu

03.05.2013

„Jeden z najlepszych dyplomatów” James Dobbins będzie się zajmował stosunkami USA z Afganistanem i Pakistanem.

Nowym specjalnym wysłannikiem administracji prezydenta Baracka Obamy ds. Afganistanu i Pakistanu będzie James Dobbins – poinformował sekretarz stanu USA John Kerry.

Szef amerykańskiej dyplomacji określił Dobbinsa jako jednego z "najlepszych dyplomatów", który ma "głębokie i długotrwałe relacje w tym regionie" świata.

Według ekspertów Pakistan i Afganistan są traktowane w Waszyngtonie łącznie. Od sytuacji w Pakistanie w znacznej mierze zależy bowiem rozwój wydarzeń w Afganistanie, szczególnie po planowanym na koniec przyszłego roku wycofaniu z tego kraju sił międzynarodowej koalicji.

Dobbins wciągał na maszt amerykańską flagę w ambasadzie USA w Kabulu po jej ponownym otwarciu w 2001 roku. W tym samym roku brał udział w negocjacjach w Bonn, których celem było stworzenie warunków do powołania nowego rządu w Kabulu po odsunięciu od władzy talibów w rezultacie amerykańskiej interwencji zbrojnej.

W ostatnich latach Dobbins pracował w znanym think tanku RAND Corporation. Na stanowisku specjalnego wysłannika ds. Afganistanu i Pakistanu zastąpi Marca Grossmana, który objął tę funkcję po zmarłym w grudniu 2010 roku Richardzie Holbrooke'u.

PAP,TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 6. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook