Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe zadania amerykańskiej dyplomacji

21.07.2015

Po wznowieniu stosunków z Kubą dyplomaci USA powinni wykorzystać swe nowe uprawnienia do kontrolowania, czy na wyspie, skąd wciąż napływają sygnały o nękaniu dysydentów, przestrzegane są prawa człowieka - pisze we wtorek dziennik "Washington Post".

Otwarcie prezydenta Baracka Obamy na Kubę opiera się na założeniu, że po ponad 50 latach wrogości ze strony Stanów Zjednoczonych rozwój stosunków handlowych, wymiana informacji i możliwości podróżowania podkopią dyktaturę zbudowaną przez Fidela Castro.

Jednak takie założenie jest wątpliwe, gdyż otwarcie na Kubę, w tym poniedziałkowe wznowienie stosunków dyplomatycznych, może wzmocnić a nie osłabić reżim, na którego czele obecnie stoi brat Fidela, Raul - uważa waszyngtoński dziennik. Przypomina, że USA utrzymują stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami, które lekceważą prawa człowieka, w tym z Chinami, Arabią Saudyjską czy Rosją. "Znaczenie będzie miało nie zawieszenie flag w Waszyngtonie i Hawanie, ale to, w jaki sposób USA będą wykorzystywały swoje wpływy" - podkreśla "WP".

Gazeta cytuje przedstawiciela amerykańskiej administracji, który powiedział, że podczas negocjacji przeprowadzono "solidną rozmowę" na temat katastrofalnej sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka na Kubie. Komunistyczne władze zwolniły niektórych więźniów politycznych, ale z wyspy często napływają informacje, z których wynika, że wciąż nękani są tam dysydenci. Powszechne są krótkotrwałe zatrzymania i pobicia, zwłaszcza gdy na ulice po niedzielnych mszach wychodzą Damy w Bieli, czyli żony i krewne więzionych opozycjonistów.

Po otwarciu ambasad amerykańscy urzędnicy w Hawanie zostali pełnoprawnymi dyplomatami i mogą teraz swobodnie poruszać się po wyspie. "Może powinni zrezygnować z kilku dyplomatycznych przyjęć i wykorzystać te nowe uprawnienia do przyjrzenia się jednemu z najbardziej niepokojących rozdziałów w historii dyktatury Castro" - apeluje "WP".

Dziennik przypomina sprawę opozycjonisty Oswaldo Payi, który 22 lipca 2012 roku zginął w wypadku samochodowym wraz z innym dysydentem Haroldem Cepero. Autem kierował lider młodzieżówki hiszpańskiej Partii Ludowej, Angel Carromero; oprócz niego w samochodzie był też Szwed. Jechali na spotkanie z działaczami Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia Payi.

Według orzeczenia kubańskiego sądu sprawcą wypadku był Carromero. Po wydaniu wyroku skazującego na Kubie, Hiszpan powrócił do ojczyzny. Od tego czasu powtarza, że samochód został zepchnięty z drogi przez inny pojazd z rządową rejestracją. Jego oświadczenia sugerują, że to ludzie Castro spowodowali wypadek, zabijając Payę i Cepero - pisze "WP".

"Niestety żaden rząd ani międzynarodowa instytucja nie przeprowadziły wiarygodnego śledztwa w sprawie śmierci Payi" - pisze gazeta. Dodaje, że w środę organizacja Human Rights Foundation z Nowego Jorku opublikuje raport w tej sprawie.

"Ponad dekadę temu pod projektem autorstwa Payi, wzywającym do referendum w sprawie reform prawnych, które uwolniłyby system polityczny Kuby, podpisały się tysiące osób. Teraz, gdy Payi już nie ma, inni kontynuują walkę na Kubie i ponoszą jej koszty. To na nich, a nie na reżimie Castro, powinna koncentrować się amerykańska dyplomacja" - apeluje "WP".

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa]

Warto poczytać

 1. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 2. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 3. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 4. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 5. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 6. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 7. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 8. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook