Jedynie prawda jest ciekawa


Nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga

18.10.2011

- Izraelczycy, w tym także armia, mają mocno zakodowaną zasadę, iż „nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga” – zaznacza Piotr Zychowicz. – Dlatego są bardzo zdeterminowani, aby za pomocą wszelkich możliwych środków uwolnić swoich pojmanych żołnierzy.

Czy Izrael okazuje tym samym swoją słabość? Zychowicz stwierdza, że pojawiają się takie głosy, jednak podkreśla zarazem, że 79 proc. Izraelczyków popierało uwolnienie Gilada Szalita. – Również spadające notowania premiera Netanjahu sprawiły, że poparł on to rozwiązanie – zaznacza Zychowicz.

W zamian za uwolnienie Szalita Palestyńczycy opuścili izraelskie więzienia. Wolność odzyskało niemal 500 osób, wrogów Izraela. – Oczywiście, może to zachęcić Hamas i inne organizacje do kolejnych prób porwań, skoro można za pomocą tego typu kroków dużo ugrać. Dziś m.in. izraelski dziennik „Haaretz” przynosi takie sugestie i ostrzega przed intensyfikacją takich prób – mówi nasz rozmówca.

Zychowicz przypomina, do tej pory w podobnych wymianach izraelsko-palestyńskich Izrael wypuścił z więzień 13 500 Palestyńczyków. Była to cena za uwolnienie 16 swoich żołnierzy. – Daje to zatem liczbę przeciętnie 800 uwolnionych za jednego żołnierza. W izraelskich więzieniach przebywa jeszcze ok. 6000 Palestyńczyków, więc wystarczy porwać 6-7 izraelskich żołnierzy, aby spodziewać się, że wszyscy ci ludzie zostaną wypuszczeni.

Jak podkreśla publicysta, w przypadku uwolnienia Szalita dochodziło do bardzo dramatycznych scen. – Protestujący, których bliscy zginęli w zamachach z rąk terrorystów, rzucali w twarz ojcu uwolnionego Szalita oskarżenia: „wypuszczając tych ludzi spowodujemy, że z ich ręki zginą kolejni nasi bliscy”. Rozmawiałem wczoraj na ten temat z ojcem Gilada Szalita. I trzeba powiedzieć, że wczuwając się w położenie tej rodziny zaczynamy rozumieć jej dramat. Trudno jest tu wybrać najlepsze rozwiązanie – mówi Zychowicz.

Not. RoJ
[fot. PAP/EPA/Family Handout]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook