Jedynie prawda jest ciekawa


Nieustanny czas letni

29.10.2011

W Rosji od marca tego roku obowiązuje przez całe 12 miesięcy czas letni. Kiedy w krajach europejskich z soboty na niedzielę wskazówki zegara będą przesuwane o godzinę wcześniej, w Moskwie pozostaną w tym samym miejscu.

Od najbliższej niedzieli do końca marca przyszłego roku różnica czasu między Warszawą a Moskwą będzie wynosić trzy godziny. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew postanowił dokonać reformy w tym zakresie i ustanowił jednolite odmierzanie czasu przez cały rok. W konsekwencji dzień w europejskiej części tego kraju będzie przez najbliższe pół roku znacznie krótszy niż w innych krajach Starego Kontynentu.

Zmiana ta wydaje się kuriozalna w kontekście danych psychologicznych, z których wynika, że Petersburg i Ural Polarny są liderami w statystykach depresji i samobójstw, czemu sprzyja właśnie krótszy dzień w półroczu zimowym. Tymczasem władze rosyjskie posiłkują się ekonomią – krótszy dzień to chociażby mniejsze zużycie prądu.

Reforma Miedwiediewa jest elementem większego projektu dotyczącego czasu. Chodzi o zredukowanie jedenastu stref czasowych do dziewięciu, a w dalszej perspektywie nawet do czterech. Rosyjski prezydent uważa, że mnogość stref czasowych dezintegruje państwo. Tyle że redukcja stref czasowych jest również ryzykownym eksperymentem. Naturalna strefa czasowa obejmuje bowiem maksymalnie 15 stopni długości geograficznej.

Warto przywołać opinię rosyjskiego pisarza i antykomunistycznego dysydenta Władimira Bukowskiego. Jego zdaniem, mnogość stref czasowych w Rosji jest przede wszystkim argumentem za rozbiciem tego kraju na mniejsze organizmy państwowe.

Der Tagesspiegel/FM

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 3. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 4. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 5. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook