Jedynie prawda jest ciekawa


Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

27.05.2018
TommyRobinsonYT
Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

W nie mającym precedensu ataku na wolność mediów królewski sąd w Leeds wydał zakaz podejmowania przez dziennikarzy tematu aresztowania prawicowego aktywisty. Wiele brytyjskich mediów usunęło z tego powodu dostępne w internecie materiały dotyczące tej sprawy.

Chodzi tutaj o niedawne aresztowanie Stephana Lennona, znanego lepiej pod pseudonimem Tommy Robinson, założyciela English Defence League i współpracownika kanadyjskiego serwisu Rebel Media. Robinson został aresztowany w piątek przed sądem królewskim w Leeds. Właśnie toczył się w nim proces muzułmańskiego gangu oskarżonego o handel żywym towarem. Robinson stał na zewnątrz i filmował ludzi wchodzących do budynku sądu oraz przekazywał obraz z kamery podczas transmisji na żywo na FB. Po około godzinie został aresztowany przez policję pod pretekstem zakłócania spokoju.

To bardzo zła wiadomość dla niego, ponieważ już ciążył na nim wyrok w zawieszeniu. W maju zeszłego roku został skazany na trzy miesiące więzienia po tym, gdy sędzia uznał, że jego relacja z procesu innego muzułmańskiego gangu oskarżonego o gwałt zbiorowy mogła wpłynąć na jego bezstronność. Tamten wyrok zawieszono na osiemnaście miesięcy więc jeżeli teraz zostanie skazany – a mało kto ma wątpliwości, że tak się stanie – to oprócz nowego wyroku będzie musiał odsiedzieć stary.

Więzień także polityczny

Więzienie nie jest dla Robinsona żadną nowością. Był już kilkukrotnie aresztowany, nie zawsze w związku ze swoją polityczną i dziennikarską aktywnością. Siedział między innymi – przez trzy dni – za zorganizowanie protestu w Zurychu po decyzji FIFA, że brytyjska drużyna nie będzie mogła wystąpić z kwiatami maku na strojach, które symbolizują brytyjskie ofiary wojen. Został również skazany za pobicie członka EDL – on sam twierdził potem, że ten członek był neonazistą i nie mógł ścierpieć, że ktoś o takich poglądach wstąpił do jego organizacji. Najdłużej – niemal sześć miesięcy – spędził za kratkami za oszustwo bankowe kiedy skłamał próbując uzyskać kredyt.

Dla Robinsona kolejny pobyt w więzieniu może skończyć się źle. Z powodu swojej walki z islamizacją jest znienawidzony przez część społeczności muzułmańskiej w UK. A pomimo tego, że muzułmanie stanowią zaledwie 5% społeczności UK, są nadreprezentowani w brytyjskich więzieniach, gdzie stanowią 15% więźniów. Już podczas poprzedniego pobytu Robinson został przez nich brutalnie pobity.


Znikające artykuły

O aresztowaniu Robinsona zrobiło się głośno i wiele brytyjskich mediów podjęło ten temat. Jego współpracownicy i przyjaciele zauważyli jednak ze zdziwieniem, że kolejne artykuły o tej sprawie znikają jeden po drugim z sieci. Usunęły je między innymi the Mirror, Daily Record, Birmingham Mail, a nawet kremlowska telewizja RT, dawna Russia Today. Dzisiaj portal Breitbart London – który również usunął swój artykuł o sprawie Robinsona – ujawnił powody takiego zachowania. Sąd w Leeds wydał bowiem zakaz podejmowania tej sprawy przez dziennikarzy.

Sędzia, którego nazwisko zostało przez portal utajnione, powołał się na ustawę o obrazie sądu z 1981 roku. Jego zdaniem podejmowanie przez dziennikarzy tematu aresztowania Robinsona może bowiem spowodować uprzedzenia wobec sądu. Zakaz obowiązuje do zakończenia innej sprawy – portal Breitbart również ocenzurował o jaką sprawę chodzi, ale z kontekstu można się domyśleć, że chodzi tutaj o proces muzułmańskiego gangu handlującego kobietami.

Zakaz publikacji wydany przez sąd w Leeds stanowi dość duże naciągnięcie istniejącego prawa. Zgodnie z tą ustawą sąd faktycznie ma prawo wydać taki zakaz, ale dotychczas używano go tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy praca dziennikarzy mogłaby np. wpłynąć na zeznania świadków. Artykuł piąty tej ustawy stwierdza natomiast jasno, że publikacja stanowiąca część dyskusji, która jest ważna dla opinii publicznej, nie może stanowić obrazy sądu. Jednak błyskawiczna reakcja brytyjskich mediów pokazuje, że nie mają zamiaru podpadać wymiarowi sprawiedliwości w ojczyźnie Orwella.

Pokłosie skandalu z Telford

Z drugiej strony strach sędziów jest zrozumiały. Wiosną tego roku wyszło na jaw, że w mieście Telford gangi handlujące żywym towarem działały przez co najmniej cztery dekady, a ich ofiarą padło nawet tysiąc kobiet i dzieci – najmłodsza znana ofiara miała 11 lat. Kobiety były bite, gwałcone, a trzy z nich przypłaciły to życiem. Pracownicy socjalni zgłaszali władzom problem już na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak te zignorowały go. Problem polegał bowiem na tym, że większość mężczyzn, która prześladowała kobiety z Telford, była muzułmanami i policja i sądy bały się oskarżeń o rasizm. A Telford nie jest jedynym podobnym przypadkiem w ostatnich latach w UK. Siłą rzeczy procesy muzułmańskich gangów budzą więc zrozumiałą ostrą reakcję opinii publicznej – i ewentualne uniewinnienie oskarżonych w tej sprawie nie zostałoby przyjęte zbyt ciepło.

Pomimo tego sądowy nakaz cenzurujący media w kraju Europy Zachodniej to rażące naruszenie jakichkolwiek standardów cywilizacyjnych. Artykuł jedenasty Karty Praw Podstawowych UE zapewnia obywatelom Unii wolność słowa i mediów, podobnie jak wiele innych europejskich deklaracji. Wielka Brytania wynegocjowała wprawdzie, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE nie obowiązują na ich terytorium – ale czy doczekamy się chociaż symbolicznego potępienia cenzury w UK?

Wiktor Młynarz
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 4. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 5. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 6. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 7. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 8. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook