Jedynie prawda jest ciekawa


Niepokojące wieści od bułgarskiej straży granicznej. Imigranci wciąż napływają do Europy

04.06.2018
imigranci
Niepokojące wieści od bułgarskiej straży granicznej. Imigranci wciąż napływają do Europy

Nielegalni migranci docierający do Bułgarii coraz częściej wybierają zieloną granicę z Grecją zamiast granicy turecko-bułgarskiej - poinformowała w poniedziałek bułgarska straż graniczna.

W pobliżu granicy z Grecją i Turcją zatrzymano w sobotę w Bułgarii 23 nielegalnych migrantów z Pakistanu i Afganistanu, zmierzających do Francji. Migranci byli ukryci w ciężarówce, za transport zapłacili tureckiemu przemytnikowi po 1600 euro na osobę. Stwierdzili, że łatwiej było przedostać się z Turcji do Grecji i stamtąd do Bułgarii.

Granica z Turcją według straży granicznej jest pilniej strzeżona; napływ migrantów jest również ograniczany przez budowane ogrodzenie z drutu kolczastego.

Według statystyk bułgarskiego MSW od początku roku na granicach zatrzymano ok. 600 nielegalnych migrantów. Zdaniem szefa straży granicznej około 220 z nich próbowało przekroczyć granicę grecko-bułgarską. Potok nielegalnych migrantów jest znacznie niższy nie tylko w porównaniu ze szczytowym okresem sprzed 3-4 lat, lecz i z ubiegłym rokiem, kiedy już odnotowano znaczny spadek.

Nie wszystkich nielegalnych migrantów udaje sią zatrzymać się na granicy. W minionym tygodniu w Sofii w romskiej dzielnicy policja zatrzymała 29-osobową grupę migrantów z Iraku, Afganistanu i Pakistanu, zmierzających do Niemiec. Grupa ta nielegalnie przekroczyła granicę turecko-bułgarską.

Według bułgarskiego premiera Bojko Borisowa utrzymanie dobrych stosunków z Turcją jest wyjątkowo ważne, by Ankara kontynuowała politykę zatrzymania u siebie migrantów, do czego zobowiązała się w porozumieniach z UE zawartych w ostatnich dwóch latach. 

PAP

fot. twitter.com

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook