Jedynie prawda jest ciekawa


Niepewna przyszłość Montiego

06.12.2012

Gabinet Mario Montiego dostał wotum zaufania od dwóch izb parlamentu Włoch podczas głosowań, dotyczących rządowych rozporządzeń. Jednak partia byłego premiera Silvio Berlusconiego zagroziła mu wycofaniem poparcia.

Zarówno podczas głosowania w Senacie, powiązanym z głosowaniem nad rządowym dekretem dotyczącym rozwoju gospodarczego, jak w Izbie Deputowanych, gdzie uchwalano rozporządzenie o redukcji kosztów utrzymania władz regionalnych, parlamentarzyści Ludu Wolności, ugrupowania Berlusconiego, wyszli z sali.

Za przełom uznano to, że po raz pierwszy centroprawica nie głosowała za rządem. Nieoficjalnie media poinformowały, że Berlusconi zamierza wkrótce z parlamentarnej trybuny ogłosić, iż będzie ponownie ubiegał się o stanowisko premiera i poinformuje o wycofaniu poparcia dla rządu ekspertów, powołanego przed ponad rokiem po upadku o jego gabinetu.

Na razie sekretarz generalny partii Berlusconiego Angelino Alfano potwierdził, że 76-letni były szef rządu będzie ponownie kandydatem na premiera. To zaś oznacza, jak wyjaśnił, że zapowiadane prawybory w Ludzie Wolności "nie mają sensu". W związku ze wzrostem politycznego napięcia i obawami, że w razie wycofania poparcia przez centroprawicę rząd Montiego może być zagrożony, prezydent Giorgio Napolitano oświadczył, że nie można dopuścić do tego, by kadencja parlamentu zakończyła się w "konwulsjach" i aby zaprzepaściły one osiągnięte rezultaty.

"Siły polityczne powinny mieć świadomość granicy, której ich spór nie może przekroczyć" - powiedział prezydent cytując słowa włoskiego filozofa Benedetto Croce. Napolitano dodał, odnosząc się do rosnącej krytyki gabinetu ze strony Ludu Wolności: "Ten rząd nie może czuć się odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje i za wszystkie problemy, które się pojawiają".

Szef państwa wyraził przekonanie, że potrzeba jest "obiektywna i jak najspokojniejsza refleksja" nad dalszą pracą parlamentu. Lud Wolności wchodzi na barykady - tak agencja ANSA podsumowała sytuację, jaka powstała, gdy partia ta zapowiedziała, że będzie od tej pory wstrzymywała się od głosu podczas głosowań nad rządowymi dekretami i wotum zaufania dla gabinetu w Izbie Deputowanych i Senacie. Wycofaniem poparcia dla apolitycznego rządu Montiego Berlusconi zagroził już w listopadzie.

Czwartkowe wydarzenia w Senacie to - zdaniem komentatorów - pierwszy element nowej polityki Ludu Wolności. Natychmiast rozbudziło to debatę, czy centroprawica medialnego i finansowego magnata chce doprowadzić do upadku gabinetu Montiego jeszcze przed zakończeniem jego kadencji na wiosnę przyszłego roku i wymusić w ten sposób przyspieszenie wyborów parlamentarnych.

Centrolewicowa Partia Demokratyczna, która deklaruje, że będzie wierna rządowi Montiego "do końca", uważa, że konieczne jest wyjaśnienie, czy dysponuje on nadal faktycznym poparciem parlamentarnej większości, czy też wynika ono wyłącznie z tego, że Lud Wolności nie bierze udziału w głosowaniu.

Przewodnicząca klubu Partii Demokratycznej w Senacie Anna Finocchiaro oświadczyła, że jeśli okaże się, iż rząd nie ma już tego poparcia, premier powinien udać się do Kwirynału na rozmowę z prezydentem. "Udanie się do Kwirynału" to w języku włoskiej polityki synonim groźby kryzysu rządowego.

Mniejsze centroprawicowe ugrupowania, popierające rząd Montiego i już zabiegające o to, by premier pozostał na stanowisku po przyszłorocznych wyborach, zarzuciły Ludowi Wolności nieodpowiedzialność. "Oto powrócił Silvio Berlusconi. Chce się przywrócić obłęd, w jakim byliśmy pogrążeni" - powiedział lider Unii Centrum, Pier Ferdinando Casini. Apeli prezydenta o ostudzenie emocji i złagodzenie debaty nie posłuchał były sojusznik Berlusconiego, założyciel prawicowej, opozycyjnej wobec rządu Ligi Północnej Umberto Bossi. W reakcji na słowa prezydenta Bossi, słynący z ciętego i napastliwego języka powiedział: "Monti powinien zniknąć z powierzchni ziemi".

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook