Jedynie prawda jest ciekawa


Nieoficjalnie: Dyktator Zimbabwe podjął decyzję w sprawie dymisji

20.11.2017
Zimbabwe20112017
Nieoficjalnie: Dyktator Zimbabwe podjął decyzję w sprawie dymisji

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zgodził się zrezygnować z urzędu; powstała wstępna wersja pisma, w którym zawiadamia o swojej dymisji - podaje w poniedziałek CNN, powołując się na źródło, mające bezpośrednią wiedzę o prowadzonych w tej sprawie negocjacjach.

Rozmowy w sprawie odejścia prezydenta Mugabego z generałami trwają od bezkrwawego wojskowego zamachu stanu, do którego doszło w nocy z wtorku na środę.

Rozmówca CNN ujawnił, że prowadzący negocjacje generałowie zgodzili się na spełnienie wielu żądań prezydenta, w tym udzielenia mu i jego żonie Grace pełnego immunitetu; ma on również zatrzymać swój prywatny majątek.

Jak zastrzegło jednak źródło, by dymisja była oficjalna, pismo musi zostać wysłane do przewodniczącego parlamentu.

Informacje o spodziewanym odejściu Mugabego ujawniły także Reuterowi w niedzielę wieczorem dwa wysokiej rangi źródła w rządzie Zimbabwe. Nie poinformowały jednak o warunkach rezygnacji prezydenta.

Dymisji Mugabego spodziewano się już w niedzielę, jednak wbrew naciskom ze strony własnej partii i generalicji nie zrezygnował on wówczas z urzędu.

W niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym Mugabe poinformował, że będzie przewodniczył grudniowemu kongresowi swojej partii ZANU-PF (Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny); wcześniej Komitet Centralny pozbawił go funkcji szefa ugrupowania. Prezydent dodał, że jako dowódca sił zbrojnych rozumie niepokoje generałów, ale ostatnie wydarzenia w kraju nie stanowią zagrożenia dla konstytucji ani jego władzy jako głowy państwa i dowódcy sił zbrojnych Zimbabwe.

Reuters, powołując się na wysokich rangą rozmówców, informuje jednak, że Mugabe zgodził się wówczas zrezygnować z urzędu, ale partia nie chciała, by prezydent ustąpił pod naciskiem armii - co wyglądałoby na zamach stanu. Według źródeł Reutera niedzielne przemówienie prezydenta zostało specjalnie zaplanowane, by usprawiedliwić działanie armii.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wpływowego stowarzyszenia bojowników walki o niepodległość jego lider Chris Mutsvangwa oświadczył, że wydaje się, iż w niedzielę prezydent wygłosił inne przemówienie, a nie uzgodnioną wcześniej mowę, w której miał ogłosił dymisję. Przed wystąpieniem o spodziewanej dymisji poinformowało Reutera źródło w armii.

Mutsvangwa zapowiedział w poniedziałek, że zwróci się do sądu, by ocenił działanie armii przeciwko prezydentowi; liczy on, że sąd zalegalizuje tę operację - podaje Reuters.

- Nie opuścimy Harare, dopóki on nie odejdzie - zapowiedział w poniedziałek Mutsvangwa. W sobotę mieszkańcy Harare wyszli na ulice, domagając się ustąpienia Mugabego.

W niedzielę Komitet Centralny rządzącej ZANU-PF na nadzwyczajnym posiedzeniu pozbawił prezydenta funkcji szefa partii; przekazano mu również, że jeśli do południa w poniedziałek nie zrezygnuje z urzędu prezydenta, we wtorek parlament rozpocznie wobec niego procedurę impeachmentu. Z ZANU-PF wyrzucono także żonę prezydenta, przygotowywaną przez przywódcę na jego następczynię, oraz grupę lojalnych wobec niej wpływowych członków ugrupowania.

Nowym liderem ZANU-PF został zdymisjonowany niedawno przez Mugabego wiceprezydent Emmerson Mnangagwa.

93-letni Mugabe jest u władzy od 37 lat i jest najstarszym szefem państwa na świecie.

PAP
Fot: PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook