Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie MSW chce sprawdzać telefony imigrantów

21.02.2017

Niemcy mają nowy pomysł na walkę z terroryzmem.

MSW Niemiec chce nadać Federalnemu Urzędowi ds. Migracji i Uchodźców prawo do przeszukiwania zawartości telefonów komórkowych imigrantów, którzy nie mają paszportów, w celu identyfikacji ich tożsamości. Krytycy ostrzegają przed naruszeniem prywatności.

 

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział we wtorek, że już wkrótce skieruje projekt ustawy w tej sprawie pod obrady rządu.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych zwrócił uwagę, że "zadziwiająco wielu" uchodźców, którzy ze względu na pochodzenie nie mają dużych szans na pozostanie w Niemczech, są pomimo długiej i niebezpiecznej podróży w posiadaniu telefonu komórkowego, natomiast nie mają paszportu.

 

"Nie wymagamy chyba zbyt wiele, domagając się, by osoba poszukująca schronienia powiedziała państwu zgodnie z prawdą, jak się nazywa i skąd pochodzi" - powiedział de Maiziere podczas międzynarodowego kongresu policyjnego w stolicy Niemiec. W przypadku prób zatajenia tożsamości państwo ma prawo do wykorzystania "innych źródeł" informacji - podkreślił polityk CDU.

 

SPD - koalicyjny partner chadeków - gotowa jest poprzeć projekt tylko pod warunkiem, że będzie on dotyczył wyjątkowych przypadków, gdy istnieje konkretne podejrzenie wprowadzenia władz w błąd. "Powszechne czytanie danych zapisanych w telefonach komórkowych jest wykluczone" - powiedziała posłanka SPD Eva Hoegl. Jej zdaniem byłoby to niezgodne z konstytucją.

 

Największa partia opozycyjna Lewica odrzuca projekt jako nieuzasadnioną ingerencję w prywatność. Protestują także organizacje wspierające uchodźców, w tym stowarzyszenie PRO ASYL.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz

 

mly/PAP

 

fot. [Flickr]

 

Warto poczytać

 1. 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 8. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook