Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie media: Putin sam sobie zaprzecza

17.04.2015

Prasa niemiecka skomentowała telekonferencję Putina z obywatelami.


Telekonferencja prezydenta Władimira Putina z obywatelami stała się dla niemieckich komentatorów okazją do krytyki Rosji i refleksji nad relacjami Zachodu z Kremlem. Rosja czuje się bezpieczna, gdy po obu stronach granicy stoi jej wojsko - pisze "Die Welt".

"Czego można się spodziewać po człowieku, który dziś mówi jedno, a jutro sam sobie zaprzecza? Który tak często nagina prawdę, że już dawno straciło się rachubę, która wersja prawdy jest aktualna" - pyta "Suedeutsche Zeitung".

Komentator gazety zwraca uwagę, że w imprezach tego rodzaju w Rosji nie chodzi o prawdę czy nieprawdę, lecz "o poczucie, o złudzenie jedności między narodem a prezydentem, łączących się raz do roku za pomocą telewizji, telefonu i internetu". "Po tym spotkaniu uczestnicy pytają się wzajemnie: jak sądzisz, w jakim humorze był nasz patron?" - czytamy w "SZ".

Zdaniem komentatora po "rodzinnym spotkaniu" w czwartek można odpowiedzieć, że "patron" był nastawiony pojednawczo. Na przygotowane pytanie, kim są wrogowie Rosji, odpowiedział: Rosja nie ma prawdziwych wrogów. "To inny ton niż podczas spotkania rok temu i być może pierwszy sygnał, że przygotowywana jest normalizacja relacji (z Zachodem)" - spekuluje "SZ", zastrzegając jednak, że mógł to być u Putina "jedynie nastrój chwili".

Władimir Putin nie ukrywa, że jego Rosja ma rachunki do uregulowania nie tylko z Ukrainą - pisze Michael Stuermer w "Die Welt". Rosja jest znów, jak 75 lat temu określał ją Winston Churchill, sekretem w zagadce otoczonej tajemnicą.

"Kreml jest światem samym w sobie" - czytamy w "Die Welt". Aktualne do dziś pozostały cele carów - tak dawnych, jak i nowych - aby Zachód nie zbliżał się zbyt blisko do rosyjskich granic - ani terytorialnie, ani wojskowo, ani kulturowo, ani też politycznie. "Rosja czuje się bezpiecznie tylko wtedy, gdy po obu stronach granicy stoją rosyjscy żołnierze" - pisze Stuermer.

"Upłynie dużo czasu, zanim Rosja stanie się ponownie uczestnikiem liberalnego ładu światowego. Do tego czasu potrzebujemy dużo zimnej krwi, równowagi i mądrej podwójnej strategii, która w czasach zimnej wojny łączyła odstraszanie z odprężeniem" - konkluduje Stuermer.

"Berliner Zeitung" pisze, że Putin zmienił gruntownie europejski świat jak żaden inny polityk doby współczesnej. Autor komentarza wskazuje na dyskusję w krajach skandynawskich o ewentualnym wejściu do NATO i stwierdza: "Tak, mamy do czynienia z nową zimną wojną".

Jego zdaniem rozwiązanie problemów bezpieczeństwa za pomocą środków militarnych jest niemożliwe. Armie Litwy, Łotwy i Estonii razem nie dorównują siłą policji w Petersburgu. Nic nie pomoże wymachiwanie przez NATO "szpicą" - ostrzega "Berliner Zeitung". Przypomina, że prowokacje podejmowane przez Putina jak dotąd zatrzymywały się na granicy Sojuszu. "Nie jest to powód, by rozszerzać obszar NATO. Przyjęcie nowych członków byłoby prowokacją ze strony Zachodu. Status quo oznacza przynajmniej stabilizację, nawet jeśli na Ukrainie inaczej patrzy się na ten problem" - pisze "Berliner Zeitung".

mly/PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook