Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie "nie" dla rumuńskiego impeachmentu

09.07.2012

Władze w Niemczech określiły, jako procedurę "nie do zaakceptowania" rozpoczęty impeachment prezydenta Rumunii Traiana Basescu (zdj.). Zdaniem Niemców, działania w Rumunii naruszają zasady państwa prawa.

- Kroki podjęte przez rumuński rząd premiera Vitora Ponty i procedura odsunięcia od władzy prezydenta Basescu jest nie do przyjęcia - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Jak dodał, kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z Pontą wyraziła zaniepokojenie w związku z sytuacją w jego kraju. - Kanclerz zaznaczyła, że wesprze Unię Europejską w wyciągnięciu ewentualnych konsekwencji z impeachmentu Basescu - zaznaczył Seibert. Zapowiedział, że kroki w tej sprawie "powinny zostać podjęte po rozmowach z Victorem Pontą w Brukseli".

Parlament Rumunii opowiedział się kilka dni temu za wszczęciem procedury impeachmentu wobec prezydenta Basescu. Szef państwa został zawieszony w obowiązkach na 30 dni. W tym czasie przeprowadzone zostanie referendum w sprawie odsunięcia go od władzy.

- Zawieszenie Basescu i rozpisanie referendum przeprowadzono w sposób naruszający podstawowe zasady państwa prawa i instytucji państwowych - uważa rzecznik niemieckiego rządu.

Podkreślił, że zarówno Berlin jak i Bruksela oczekują, iż Bukareszt "przywróci zaufanie w swoim kraju i poszanowanie państwa prawa". Wojna polityczna centrolewicowego parlamentu Rumunii z centroprawicowym prezydentem niepokoi kraje zachodnie, zwłaszcza USA, Niemcy, Paryż, jaki i Komisję Europejską.

Prezydent Rumunii został oskarżony o przypisywanie sobie uprawnień zarezerwowanych dla premiera oraz o to, że popierał środki oszczędnościowe, które doprowadziły do "zubożenia ludności". Basescu, który u władzy jest od 2004 roku, odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że rządzący dążą do "podporządkowania sobie instytucji państwowych, głównie wymiaru sprawiedliwości".

TK,PAP
[Fot. Wkipedia.pl]

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 8. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook