Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki prezydent zaniepokojony inwigilacją USA

26.07.2013

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził w wywiadzie dla dziennika "Passauer Neue Presse" głębokie zaniepokojenie inwigilacją Niemiec przez amerykańskie służby wywiadowcze. Media krytykowały go za milczenie w tej bulwersującą opinię publiczną sprawie.

"Obawa, że nasze rozmowy telefoniczne lub e-maile są rejestrowane i zapisywane przez służby zagraniczne, ogranicza nasze poczucie wolności i grozi naruszeniem samej wolności" – powiedział Gauck w wywiadzie dla "PNP". "Niemcy są demokratycznym państwem prawa, w którym obowiązują prawa podstawowe. Do tych praw należy wolność" - dodał prezydent RFN.

Jak zaznaczył, państwo bywa czasami zmuszone do ograniczenia wolności, by móc zagwarantować bezpieczeństwo i bronić obywateli przed terroryzmem. "Należy jednak zachować odpowiednie proporcje" - zastrzegł Gauck.

Prezydent Niemiec podkreślił, że jego kraj jest szczególnie uczulony na sprawy dotyczące ochrony danych. "Dwa razy w naszej historii byliśmy świadkami nadużycia przez państwo władzy za pomocą służb specjalnych" - przypomniał Gauck, odnosząc się do prześladowania obywateli przez policję polityczną w czasach III Rzeszy oraz NRD. Pochodzący z NRD pastor należał do zdecydowanych krytyków komunistycznego reżimu.

Szef niemieckiego państwa zaapelował do USA o zrozumienie zastrzeżeń niemieckich. Gauck powiedział, że Niemcy muszą zatroszczyć się o to, by także służby zaprzyjaźnionych krajów "przestrzegały granic, które uważamy za konieczne".

Były współpracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ujawnił w ubiegłym miesiącu, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi za pomocą systemu PRISM inwigilację elektroniczną na wielką skalę obejmującą m.in. sojuszników Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi Snowden, NSA rejestrowała miesięcznie w Niemczech średnio ok. 500 mln rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów.

Tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że niemieckie służby specjalne od dawna blisko współpracują z NSA, wymieniając się ze stroną amerykańską informacjami i posługując się amerykańskimi programami komputerowymi.

Kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie utrzymują, że wcześniej nic nie wiedzieli o działalności NSA, a o skandalu dowiedzieli się z prasy. Szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla powiedział w czwartek komisji parlamentarnej ds. kontroli służb specjalnych, że niemiecki wywiad współpracując z Amerykanami działał zgodnie z przepisami i nie naruszył prawa.

W wywiadzie dla "PNP" prezydent Gauck wyraził szacunek dla Snowdena. Jak zaznaczył, ludzie, którzy pracują dla instytucji państwowych, też mają prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem. Powinni co prawda przestrzegać tajemnicy, jeśli się do tego zobowiązali, lecz nie można wykluczyć, że instytucja, dla której pracują, "oddala się od prawa". "Z takim nadużyciem można walczyć upubliczniając informację o nim. Kto informuje o takich przypadkach opinię publiczną, działając zgodnie z własnym sumieniem, ten zasługuje na szacunek" - powiedział prezydent.

Media niemieckie krytykowały Gaucka, że chociaż wolność stała się głównym mottem jego rozpoczętej ponad rok temu kadencji, to ogranicza swoją krytykę do sytuacji w Rosji, milcząc o nadużyciach w USA. W wywiadzie dla "PNP" prezydent po raz pierwszy ustosunkował się do skandalu związanego z działalnością amerykańskiej NSA.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook