Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka prasa znów straszy PiS-em

02.11.2015

Niemiecka prasa znów uderza w Prawo i Sprawiedliwość.

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uważa, że polityka gospodarcza kierowanego przez PiS rządu w Polsce może, choć nie musi, stać się bardziej nieobliczalna i mniej solidna niż poprzedniego rządu, a w dodatku bardziej krytyczna wobec Europy. 

Komentarz zatytułowany "Nieobliczalna Polska" ukazał się w poniedziałek w części gazety poświęconej problematyce gospodarczej. Jego autor Sven Astheimer nie kryje zdziwienia z powodu zdobycia przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach absolutnej większości głosów, pomimo tego, że - jak podkreśla - Polska pod rządami PO przeżywa obecnie "niemal bajeczną historię sukcesu".

"FAZ" przyznaje, że druga kadencja Donalda Tuska była "naznaczona politycznymi błędami i aferami". Tusk wymienił rząd, a gdy ten zabieg nie pomógł, "wskoczył na fotel przewodniczącego Rady Europejskiej, sprytnie schodząc z linii ostrzału". Odchodząc, pozostawił swojej następczyni Ewie Kopacz "trudny spadek".

Astheimer wymienia szereg błędnych jego zdaniem decyzji rządu. Mianem "błędu kardynalnego" określa wykorzystanie prywatnych funduszy emerytalnych (OFE) do łatania budżetu, co "zniszczyło zaufanie do prywatnych emerytur".

Ponadto szok wywołany sytuacją z kredytami we frankach spowodował, że "pół miliona Polaków musiało pożegnać się ze złudzeniem, iż gospodarka rynkowa oznacza zysk bez ryzyka" - czytamy w "FAZ".

Jarosław Kaczyński oraz desygnowana przez niego na premiera Beata Szydło zmobilizowali pod wspólnym sztandarem za pomocą obietnicy silnego państwa, zapowiedzi karnych podatków dla banków i pomocy dla najuboższych sfrustrowanych i przestraszonych wyborców - pisze Astheimer.

Czy dojście do władzy PiS oznacza koniec stabilnej gospodarki rynkowej w Polsce, która przestanie być "bezpiecznym portem w regionie", czy Polska zmierza w kierunku "dyrygowanego przez państwo modelu (gospodarki) tak jak Węgry"? - pyta autor komentarza. Niemiecki dziennikarz zastrzega, że nowy rząd nie przedstawił jeszcze programu, trudno więc już teraz odpowiedzieć na te pytania.

Jak zastrzega, z kilku powodów nie należy przedwcześnie spisywać Polski na straty. Komentator  zauważa, że PiS potrzebuje pieniędzy na realizację przynajmniej części drogich obietnic wyborczych, nie może więc odstraszyć inwestorów z zagranicy nadmierną biurokracją i podważaniem prawnych warunków ramowych (działania przedsiębiorstw).

Ze względu na miliardową pomoc z Brukseli Polska nie może sobie pozwolić na zejście na boczny tor w Europie - ocenia komentator. Jak dodaje, pomimo rozczarowania Polacy nadal cenią sobie dobre strony wolnej gospodarki; polscy przedsiębiorcy są aktywni na światowych rynkach, a gospodarka polska jest mocno "zazębiona" z niemiecką.

Wbrew tym racjonalnym argumentom istnieje co najmniej tyle samo powodów, aby sądzić, że polityka nowego polskiego rządu stanie się dostrzegalnie "bardziej nieobliczalna i mniej solidna, bardziej krytyczna wobec Europy i bardziej egoistyczna".
 
"Inwestorzy będą w przyszłości oceniać przy podejmowaniu decyzji, czy ich pieniądze są lepiej ulokowane w Polsce czy w innych krajach. Wyborcy zaprezentują swoją ocenę najpóźniej za cztery lata" - konkluduje "FAZ".

lap/PAP

[fot. Stefczyk.Info]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook