Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka partia będzie chciała "odzyskać" Szczecin i Wrocław? "Obiera kurs radykalny"

01.10.2017

Istnieje pewne zagrożenie, że jeśli AfD będzie nadal się radykalizowała, mogą się pojawić różnego rodzaju postulaty rewizjonistyczne w stosunku do Polski - powiedział PAP dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Jego zdaniem partia może także w Bundestagu "głosować w korzystny dla Rosji sposób".

Alternatywa dla Niemiec zdobyła w wyborach do Bundestagu 12,6 proc. głosów i po raz pierwszy od powstania w 2013 roku wejdzie do parlamentu.

- Istnieje pewne zagrożenie, że jeśli AfD będzie nadal się radykalizowała i ta partia będzie nadal kierowana przez polityków pokroju Gaulanda czy Hoeckego, mogą się pojawić różnego rodzaju postulaty rewizjonistyczne w stosunku do Polski - powiedział PAP dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Jego zdaniem "takie zagrożenie istnieje, takie kwestie mogą być podnoszone na forum Bundestagu przez AfD". Kubiak dodał, że lider Alternatywy dla Niemiec Aleksander Gauland, jest postrzegany jako reprezentant swego rodzaju interesów rosyjskich w Niemczech.

- Zarzucano mu swego czasu, że jest agentem wywiadu rosyjskiego, że on z nimi współpracuje. A więc jest to polityk dosyć kontrowersyjny, a jednak on wysunął się na czoło tej partii, zwłaszcza teraz, po odejściu Frauke Petry - powiedział Kubiak.

Szefowa ugrupowania Frauke Petry zapowiedziała we wtorek w Dreźnie, że wystąpi z partii. W poniedziałek Petry wywołała burzę oświadczając nieoczekiwanie podczas konferencji prasowej kierownictwa partii po niedzielnych wyborach parlamentarnych, że wejdzie do klubu parlamentarnego AfD, ale będzie w Bundestagu niezależną posłanką.

Petry zarzuciła innym członkom kierownictwa radykalizm. Jak wyjaśniła, za swoje zadanie uważa przygotowanie przejęcia władzy w 2021 roku. Zaznaczyła, że chce zająć się "kwestiami programowymi", aby przedstawić wyborcom konkretną ofertę, a nie zaprzątać sobie głowę "absurdalnymi wypowiedziami".

Petry należała do grupy działaczy, którzy zakładali cztery lata temu AfD. W zeszłym roku straciła wpływ na politykę partii na rzecz działaczy reprezentujących poglądy nacjonalistyczne.

W ocenie Kubiaka pozycja Gaulanda może być dowodem na to, że AfD się radykalizuje, "że obiera kurs bardziej radykalny, silniejszego trwania w opozycji z jednej strony, a z drugiej strony można oczekiwać w wypadku głosowań np. w kwestii powiedzmy przykładowo częściowego zniesienia sankcji dla Rosji itd. - jeśli takie decyzje będą podejmowane w Bundestagu, AfD może zagłosować w korzystny dla Rosji sposób".

Ekspert zaznaczył także, że według niego mamy do czynienia z przesuwaniem się AfD w prawo, ale jak zaznaczył: "Jestem nadal ostrożny względem określania AfD jako partii skrajnie prawicowej".

Jego zdaniem w partii są obecne "różne nurty, w tym m. in. nurt konserwatywny, ale odejście Frauke Petry oczywiście osłabi ten nurt, taki bardziej konserwatywny, bardziej otwarty na współpracę".

W opinii Kubiaka istnieje niebezpieczeństwo, że ta partia będzie się radykalizować. - Alexander Gauland- obecny lider AfD, wiceprzewodniczący partii, a lider podczas kampanii, w kilku swoich wypowiedziach sugerował taki kurs bardziej radykalny AfD - tłumaczył.

PAP

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook