Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta zaniepokojona wizytą Kozłowskiej „To może doprowadzić do polsko-niemieckiego konfliktu”

14.09.2018
kozlowska-14092018
Niemiecka gazeta zaniepokojona wizytą Kozłowskiej „To może doprowadzić do polsko-niemieckiego konfliktu”

Czwartkowe wystąpienie Ludmiły Kozłowskiej w Bundestagu wzbudziło wielkie kontrowersje w Polsce. Niemcy zlekceważyły wpisanie Ukrainki do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) poprzez udzielenie jej krótkoterminowej wizy, uprawniającej do pobytu w stolicy zachodniego sąsiada Polski. Zdaniem niemieckiej gazety „Die Welt” cała sytuacja „grozi sporą awanturą na linii polsko-niemieckiej”.

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog 14 sierpnia 2018 roku została wpisana do SIS przez polskie władze, po wydaniu negatywnej opinii ABW co do jej wniosku o pobyt na terytorium UE. Wpis skutkował zakazem wjazdu na tereny strefy Schengen przez Ukrainkę. Powodem decyzji były „niejasne źródła finansowania” zarządzanej przez nią fundacji. Pomimo tego niemiecki parlamentarzysta Frank Schwabe zaprosił ją do wzięcia udziału w wysłuchaniu dotyczącego „łamania praworządności w Polsce i na Węgrzech”. W tym celu Ukrainka otrzymała od niemieckiej ambasady krótkoterminową wizę, uprawniającą do pobytu w Niemczech. 

Dziennikarz „Die Welt” Philipp Fritz ostrzega, że sytuacją z Kozłowską „może doprowadzić do konfliktu polsko-niemieckiego”. Publicysta wspomniał w artykule oburzył nie tylko polskie władze, ale także polskojęzyczne media społecznościowe, gdzie krytykowano decyzję niemieckich władz o zaproszeniu kontrowersyjnej działaczki. 

-Fakt, ze to właśnie Niemcy wydali wizę Ukraince określanej przez przychylnych rządowi polskich publicystów jako „rosyjską agentkę” rozgrzał do czerwoności polskojęzyczne media społecznościowe pełnymi oburzenia wpisami o Niemczech i Kozłowskiej – napisał 

Fritz uznał także przypadek Kozłowskiej jako precedensowy. Bowiem pierwszy raz państwo członkowskie UE użyło wykorzystało SIS do deportacji działaczki praw człowieka. „Została postawiona na jednej płaszczyźnie z terrorystami i ciężkimi przestępcami”.

JD/ wp.pl/ DoRzeczy

fot. twitter.com


Warto poczytać

 1. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 4. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 5. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook