Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieccy publicyści atakują Polskę. "Argumenty z mrocznej izby nacjonalizmu"

21.12.2017
FAZ21122017
Niemieccy publicyści atakują Polskę. "Argumenty z mrocznej izby nacjonalizmu"

Niemieckie media oceniają, że decyzja o uruchomieniu art. 7 Traktatu UE wobec Polski była słuszna. Część komentatorów przewiduje, że spór doprowadzi do wyjścia Polski z Unii, inni przypominają o zasługach Solidarności i podkreślają, że Polska należy do Europy.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. 7 wobec Polski "właściwym krokiem".

Autor komentarza Reinhard Veser porównuje sytuację w Polsce do sytuacji w Rumunii. Publicysta "FAZ" twierdzi, że pomimo różnic oba kraje wykazują identyczne podejście do niezależnego wymiaru sprawiedliwości, widząc w tym zasadniczym elemencie demokratycznego państwa prawa "źródło problemów", a w dodatku w krytykowaniu UE posługują się argumentami z "mrocznej izby nacjonalizmu".

- UE nie wolno milczeć, gdy w krajach członkowskich naruszane są fundamenty Wspólnoty - podkreśla Veser. Jak zaznacza, decyzja o wdrożeniu postępowania przeciwko Polsce jest słuszna. KE nie powinna jego zdaniem zbyt długo zwlekać z podobnym postępowaniem przeciwko Rumunii.

Veser zwraca uwagę, że problemy dotyczą krajów, które stosunkowo niedawno wstąpiły do UE, i wynikają z trudnego przejścia z dyktatury do demokracji i z gospodarki planowej do gospodarki rynkowej. Przykład Polski należy potraktować jako sygnał ostrzegawczy, wskazujący na kruchość demokracji nie tylko na Wschodzie. Widać, jak szybko większość reprezentująca de facto mniejszą część społeczeństwa, może wykoleić sprawiające wrażenie stabilnych instytucje, jeżeli tylko wykaże się wystarczającym brakiem skrupułów - pisze Veser na łamach "FAZ".

Szef działu zagranicznego "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius zwraca uwagę na wielki dylemat, przed którym stoi Polska. - Większość (rządząca) w Polsce nie chce tej Europy. Chce innej Polski w innej Europie. Konsekwencją (takiej postawy) jest wystąpienie (z UE) - pisze komentator.

- Partia rządząca PiS od lat rozwija własną filozofię państwową, która w zasadzie przewiduje likwidację modelu zachodniej demokracji zapisanej w traktatach UE. Spór o charakter państwa prawa jest tylko jednym z przykładów na odchodzenie od Europy (w oryginale: Enteuropaeisierung, czyli "odeuropeizacja" - PAP). Ten proces widoczny jest w postępowaniu z migracją czy mediami, w pojęciu ojczyzny i narodu, w potrzebie narodowo-konserwatywnej i klerykalnej tożsamości i homogeniczności - czytamy w "SZ".

Zdaniem Korneliusa konfrontacja między Warszawą i Brukselą zmierza do podobnych następstw co Brexit. Kierowana przez PiS-owską większość Polska odrzuca UE - pisze komentator.

Sięgnięcie po art. 7 oznacza "wdrożenie mechanizmu, który nie przewiduje kompromisu" - uważa Kornelius. - UE nie będzie mogła tolerować niszczenia przez kraj członkowski fundamentu Unii - porównywalnej ramy prawnej - pisze komentator. - Jeżeli większość w Polsce nie chce przestrzegać prawa, to kraj musi opuścić UE - twierdzi Kornelius dodając, że zdecydują o tym wybory w 2019 roku.

Zdaniem lokalnego dziennika "Stuttgarter Zeitung" UE, chcąc ukarać Polskę, "bezgranicznie się skompromituje". Jak ocenia, Bruksela "nie jest w stanie przywołać do porządku kraju członkowskiego, który niszczy demokrację". - Ta porażka będzie sygnałem dla innych krajów. Węgry, gdzie premier Viktor Orban od lat likwiduje demokrację, uzna, że miał rację. Inne rządy poczują się zachęcone do podążenia w ich ślady. Niektórzy rządzący nie zadają sobie już trudu, by tuszować ataki na państwo prawa - pisze "Stuttgarter Zeitung".

"Maerkische Oderzeitung" zauważa, że decyzja KE jest "nie lada gratką" dla PiS. - Partia będzie mogła przedstawiać obraz rzekomo dekadenckiej i lewicowo-liberalnej UE, która zagraża narodowym interesom Polski, w jeszcze jaskrawszych barwach. Zabezpieczenie swojej władzy w kraju ma dla PiS absolutny priorytet, od europejskich wartości (partia) odeszła daleko - twierdzi gazeta wydawana w graniczącym z Polską Frankfurcie.

Decyzja KE komentowana jest też przez niemieckie media elektroniczne. Markus Preiss w pierwszym programie telewizji publicznej ARD zaapelował, by nie zapominać, że to w Polsce działała "odważna Solidarność", która przyczyniła się do obalenia komunizmu i zjednoczenia Europy.

- Wzdrygam się, gdy inni emocjonalnie domagają się wykluczenia Polski z UE. Jest to prawnie niemożliwe, a z historycznego punktu widzenia byłoby nieodpowiedzialne - zaznaczył komentator ARD. - Polska i jej obywatele należą do UE, nawet jeśli polski rząd depcze tę Unię - zastrzegł Preiss.

ARD opowiada się za karami finansowymi. - Polska dostaje ponad 10 mld euro netto rocznie - podkreśla. Jego zdaniem pieniądze te mogą nadal płynąć do Polski tylko wtedy, gdy Polska będzie przestrzegała praworządności.

Radio Deutschlandfunk podkreśla, że "ręka Europy pozostaje wyciągnięta (w kierunku Polski)". W przyszłości konieczne będzie zaangażowanie wielu osób "budujących mosty", by przezwyciężyć rozłam między Polską a UE - powiedziała Bettina Klein. Brukselska korespondentka radia publicznego zwraca uwagę, że w Polsce widoczne są nadal skutki komunizmu.

PAP

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 8. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook