Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy podważają zobowiązania wobec NATO?

01.03.2017

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w środę w Estonii dziennikarzom, że NATO nie uzgadniało, iż każde państwo członkowskie musi osiągnąć sztywny cel, jakim jest przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w środę w Estonii dziennikarzom, że NATO nie uzgadniało, iż każde państwo członkowskie musi osiągnąć sztywny cel, jakim jest przeznaczanie 2 proc. PKB na obronność.

"Obawiam się, że politycy wygłaszają publicznie obietnice, których później nie są w stanie spełnić" - oświadczył. Powiedział, że NATO uzgodniło jedynie, że państwa członkowskie będą dokładać starań, by osiągnąć owe 2 proc. PKB.

"Nie ma apodyktycznego celu 2 proc. (...), a raczej powinniśmy zmierzać w tym kierunku" - stwierdził, rozpoczynając wizytę w Estonii. Niemcy przeznaczają obecnie na obronność 1,2 proc. PKB.

Reuters odnotowuje, że na szczycie NATO w Walii w 2014 roku uzgodniono, iż wszyscy sojusznicy powinni osiągnąć owe 2 proc. PKB do 2024 r., ale że uzgodnienie to "nie jest prawnie wiążące".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) mówi, że Niemcy powinny zrealizować swe zobowiązanie zwiększenia wydatków na obronność do określonego przez NATO celu, jakim jest 2 proc. PKB.

Reuters odnotowuje, że niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen (CDU) skrytykowała Gabriela (SPD), gdy na niedawnej monachijskiej konferencji bezpieczeństwa przestrzegał przed koncentrowaniem się wyłącznie na nakładach na obronność i wskazywał na ryzyko rozpętania nowego wyścigu zbrojeń.

SPD, która jest obecnie partnerem koalicyjnym chadecji, ma nadzieję przejąć władzę w wyniku wyborów, które odbędą się we wrześniu.

[fot.PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook