Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: Kolejny wyrok dla "nazi babci"

22.11.2016

Sąd w Verden w Dolnej Saksonii skazał 88-letnią Ursulę Haverbeck na dwa i pół roku więzienia, za negowanie Holokaustu. Kobieta nawet w ostatnim słowie mówiła o „kłamstwie oświęcimskim” . Wyrok nie jest prawomocny – donoszą niemieckie media.

Haverbeck jest dobrze znana w kręgach prawniczych w całych Niemczech. Sądy w Detmold, Hamburgu, Berlinie i Bad Oeynhausen od lat zajmują się jej sprawą. Prokuratury prowadzą przeciwko niej dochodzenie pod zarzutem podżegania do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym.

W skrajnie prawicowych kręgach dziarska, starsza pani stała się bardzo popularna. Neguje Holokaust i mimo podeszłego wieku udaje jej się na sali sądowej wywoływać zamieszanie i prowokować spory. Nie wiadomo jeszcze, czy Haverbeck trafi do więzienia. Zapowiedziała apelację.

Argumentacja jej adwokata spotkała się z brawami skrajnie prawicowych działaczy, znajdujących się na sali rozpraw. Wolfram Nahrath, który jest obrońcą z urzędu kobiety, wnioskował o uniewinnienie Haverbeck. Powiedział, że paragraf 130 niemieckiego kodeksu karnego, w którym negowanie czy bagatelizowanie zbrodni narodowych socjalistów określa się mianem podżegania do nienawiści na tle narodowościowym (Volksverhetzung), godzi w wolność słowa.

Kobieta w kilku artykułach, które ukazały się na łamach wydawanego w Verden czasopisma "Głos Rzeszy" ("Stimme des Reiches") negowała Holokaust. W swojej mowie końcowej wygłoszonej w poniedziałek przed sądem, Haverbeck kolejny raz twierdziła, że Auschwitz nie był obozem zagłady, tylko obozem pracy i że nie dochodziło tam do zagazowywania ludzi.

Zaledwie miesiąc temu sąd w Bad Oeynhausen skazał Haverbeck na jedenaście miesięcy więzienia bez zawieszenia. We wrześniu sąd w Detmold - na osiem miesięcy. Kobieta w tym przypadku nie tylko negowała Holokaust, ale też w czasie procesu byłego strażnika SS z obozu Auschwitz Reinholda Hanninga, nazwała składające zeznania osoby, którym udało się przeżyć Holokaust, „rzekomymi świadkami” i zarzuciła im, że ich zadaniem było „udowodnienie istnienia obozu zagłady”.

W listopadzie 2015 roku sąd w Hamburgu skazał Haverbeck na dziesięć miesięcy bezwzględnego więzienia. Wszystkie te wyroki nie są prawomocne. Za negowanie zbrodni popełnionych przez III Rzeszę, a w szczególności Holokaustu, grozi w Niemczech kara pozbawienia wolności do lat pięciu. 

Procesowi w Verden towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Przed sądem ustawiały się długie kolejki ludzi, którzy chcieli wysłuchać ogłoszenia wyroku. Według informacji telewizji NDR, proces przyciągnął z całych Niemiec 50 osób o skrajnie prawicowych poglądach. Haverbeck przed wejściem na salę rozpraw pozowała z transparentem „Tylko prawda was wyzwoli”.

Ryb, ard.de, Deutsche Welle, zdf.de

Fot. [Twitter/@FelixMSteiner]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook