Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy i Francja świętują porażkę populistów

16.03.2017

„Wynik wyborów w Holandii pokazuje, że jest granica dla populizmu i ekstremizmu” - napisał na Twitterze szef urzędu kanclerskiego Niemiec, Peter Altmaier, w reakcji na zwycięstwo w wyborach w Holandii partii VDD premiera Marka Ruttego. Radości nie krył także niezależny kandydat na prezydenta Francji Emmanuel Macron.

"Holandia pokazała, że przełom jakiego dokonuje skrajna prawica nie jest jeszcze przesądzony, a siły progresywne nabierają rozpędu" - skomentował Macron zwycięstwo w wyborach Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego. 

Jak tłumaczy agencja Reutera wygrana Wildersa byłaby istotnym bodźcem dla Le Pen w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji. Do tej pory jedynym członkiem Frontu Narodowego, który skomentował wyniki wyborów w Holandii był sekretarz generalny partii, Nicolas Bay. Zwrócił uwagę, że ugrupowanie Wildersa wprowadzi do parlamentu większą liczbę posłów niż w poprzedniej kadencji. Sam wynik ocenił jako "częściowe zwycięstwo". Dodał, że do zwycięstwa VVD przyczyniło się zaognienie w ostatnich dniach stosunków holendersko-tureckich. 

Z sondaży exit poll wynika, że w środowych wyborach do niższej izby parlamentu Holandii centroprawicowa VVD zdobyła najwięcej, bo ok. 31-32 mandatów. Populistyczna, antyislamska i antyunijna PVV Wildersa wywalczyła 19 mandatów, czyli o kilka mniej niż oczekiwano. 

Według sondaży Macron ma wszelkie szanse wejść do drugiej tury kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich we Francji tuż za kandydatką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Le Pen i wygrać z nią 60,5 proc. do 39,5 proc. 

"Holandio, Holandio, jesteś mistrzem!" - napisał na Twitterze szef urzędu kanclerskiego Niemiec, Peter Altmaier, w reakcji na zwycięstwo w wyborach w Holandii partii VDD premiera Marka Ruttego i gorszy od spodziewanego wynik populistów z PVV Geerta Wildersa. 

"Gratulujemy tego wspaniałego wyniku!" - dodał Altmaier. Drugi jego wpis głosi: "Wynik wyborów w Holandii pokazuje, że jest granica dla populizmu i ekstremizmu. Demokracja i rozsądek mocniejsze od demagogii". 

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że kanclerz Niemiec Angela Merkel zadzwoniła do Ruttego krótko przed północą. Jak powiedział, zadeklarowała w rozmowie "kontynuowanie dobrej współpracy przyjaciół, sąsiadów i Europejczyków". 

Z kolei niemieckie MSZ napisało na Twitterze: "naród Holandii powiedział +nie+ antyeuropejskim populistom. To dobrze, potrzebujemy silnej Europy". 

Z sondaży exit poll wynika, że w środowych wyborach do niższej izby holenderskiego parlamentu centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Ruttego zdobyła najwięcej, bo ok. 31-32 mandatów. Populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Wildersa zdobyła 19 mandatów, czyli o kilka mniej niż oczekiwano. 

We wrześniu w Niemczech odbędą się wybory, w których antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) może wejść do parlamentu.

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook