Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: Dymisja szefa urzędu rejestracji imigrantów

10.12.2015

Dymisję złożył szef urzędu odpowiedzialnego za rejestrację imigrantów w Berlinie, Franz Allert. Burmistrz Berlina Michael Mueller zarzucał mu, że nie radzi sobie z przyjęciem uchodźców, którzy tygodniami pod gołym niebem oczekują na zarejestrowanie.

Zadaniem Krajowego Urzędu Zdrowia i Spraw Socjalnych (Lageso), którym kierował Allert, jest rejestracja nowo przybyłych imigrantów, udzielenie im pierwszej pomocy medycznej, przydzielenie im tymczasowych kwater oraz wypłata kieszonkowego.

Od lata na terenie Lageso w Berlinie tygodniami koczują setki imigrantów oczekujących niezależnie od pogody w długich kolejkach na rejestrację, która jest warunkiem złożenia wniosku o azyl. W tym czasie między oczekującymi dochodziło wielokrotnie do incydentów. Media informowały o przypadkach brutalnego traktowania uchodźców przez służby porządkowe.

W wywiadzie dla telewizji RBB Mueller w środę wieczorem wezwał szefa Lageso do ustąpienia. "Potrzebne jest nowe kierownictwo, które naprawdę przejmie odpowiedzialność za sytuację. Nie wolno dłużej czekać" - powiedział burmistrz.

Prezes Izby Lekarskiej w Berlinie Guenther Jonitz powiedział po wizycie na terenie Lageso, że panujące tam warunki medyczne przypominają sytuację w Trzecim Świecie.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth, która spotkała się pod koniec listopada z uchodźcami w Lageso, powiedziała, że to, co zobaczyła, było dla niej szokiem. "Mam wrażenie, że godność człowieka nie jest traktowana (przez urząd) w sposób priorytetowy" - dodała działaczka Zielonych.

Dotychczas temperatura w Berlinie nie spada w nocy poniżej zera, jednak nadciągająca zima może zaostrzyć sytuację. Kolejka oczekujących na przyjęcie w Lageso zwiększy się z pewnością pod koniec roku, ponieważ urząd będzie zamknięty od Wigilii do końca tygodnia, a następnie od sylwestra do 3 stycznia.

Od początku roku do Berlina przybyło 72 tys. uchodźców. Codziennie do stolicy Niemiec przyjeżdża 500 nowych imigrantów. Do największych ośrodków należą hangary na terenie dawnego lotniska Tempelhof. Mieszkańcy skarżą się na panujące tam warunki. W obiekcie nie ma pryszniców; kąpiel możliwa jest jedynie w pobliskim kąpielisku, do którego uchodźcy są dowożeni autokarami.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook