Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy bez litości nad Macronem. "Jego plany są martwe"

25.11.2017

- Wielkie plany reform Unii Europejskiej forsowane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona są martwe - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Winę za fiasko ponoszą nie Niemcy, lecz sam Macron, który nie ustrzegł się szkolnych błędów.

"Plany reform Unii Europejskiej autorstwa Macrona nigdzie nie wywołały tak wielkiej fascynacji jak w Niemczech. Być może właśnie to jest przyczyną, dla której prezydent Francji nieustannie podkreśla, że przyszłość Unii zależy tylko i wyłącznie od gotowości Niemiec do poparcia reform" - pisze autor komentarza, szef działu zagranicznego opiniotwórczej gazety Stefan Kornelius.

"Macron znalazł w niemieckiej SPD gotowego do działań sekundanta. Ale to nie wystarczy. Wręcz przeciwnie. Macron wie od ostatniego szczytu UE w październiku, że jego wizji Europy nie da się wprowadzić w życie. Winę za ten stan rzeczy ponosi nie Angela Merkel, lecz on sam" - czytamy w "SZ".

Zdaniem Korneliusa Macron popełnił "typowy błąd nowicjusza" przeceniając siłę sprawczą 28, a wkrótce 27 krajów. "W UE obowiązuje zasada, którą szczególnie dobrze powinno znać państwo tak dominujące jak Francja: kto ignoruje małe kraje, ten wpada w kłopoty".

Znaczna część programu Macrona jest zdaniem Korneliusa dobra i słuszna. "W Europie decyduje jednak często to, kto proponuje temat i jak dokładnie sformułowana jest propozycja" - wyjaśnia autor.

Macron "trzykrotnie przedobrzył" wywołując tym samym sprzeciw wobec całej swojej agendy - uważa komentator.

Wymieniając błędy popełnione przez Macrona Kornelius zwraca uwagę po pierwsze na jego zapowiedzi o "nowym założeniu" Europy. "Kto chce zakładać na nowo, ten potrzebuje traktatu. Każde dziecko w szkole wie jednak, że zmiana traktatu jest niemal niemożliwa i wywołałaby jeszcze więcej problemów. Kto chce nowego traktatu, ten chce innej Europy - małej, sfragmentowanej, z różnymi prędkościami. Poza Macronem nikt tego nie chce" - pisze komentator "SZ".

Po drugie, wylicza autor, pomysły Macrona dla strefy euro są "co najmniej częściowo problematyczne i mogą bardzo dużo kosztować" nie tylko Niemcy, lecz także wiele innych krajów.

Po trzecie Macronowi przyświeca pomysł "czegoś w rodzaju ruchu proeuropejskiego" mającego mobilizować wszystkie kraje Wspólnoty, chce zorganizować L'Europe en Marche - czytamy.

Zdaniem Korneliusa pomysł jest "skrajnie niebezpieczny", ponieważ oznacza ingerencję Francji w narodowe debaty poszczególnych krajów, co może mieć wpływ na systemy partyjne w tych państwach.

Macron powinien zauważyć, że szefowie rządów postanowili rozmawiać o problemach Europy w ramach tzw. Leaders agenda. "To jest obowiązujący kalendarz reform do czerwca 2019 roku. Niektóre z pomysłów Macrona pojawiają się tam, choć w mocno zmiękczonej formie" - zaznacza Kornelius.

"Powodzenie tej agendy zależy w dużej mierze od prezydenta UE Donalda Tuska, a także od tego, w jakim tempie europejski pociąg będzie chciał posuwać się naprzód" - konkluduje Kornelius w "Sueddeutsche Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook