Jedynie prawda jest ciekawa


Był ochroniarzem Bin Ladena. Podejrzewano go o współudział w zamachach terrorystycznych. W Niemczech przez lata płacono mu socjal

26.06.2018
germany26052018
Był ochroniarzem Bin Ladena. Podejrzewano go o współudział w zamachach terrorystycznych. W Niemczech przez lata płacono mu socjal

Niemiecka policja zatrzymała nielegalnego imigranta z Tunezji, który jest podejrzewany o bycie jednym z ochroniarzy najsłynniejszego terrorysty w dziejach, Osamy Bin Ladena. Teraz czeka go deportacja do dawnej ojczyzny.

Sami A. mieszkał w niemieckim mieście Bohun od 1997 roku. W 1999 roku wyjechał do Afganistanu, gdzie miał rzekomo przejść szkolenie w obozie należącym do Al-Quaidy i zostać potem jednym z osobistych ochroniarzy Osamy. Po ataku na wieże WTC, w którym zginęło niemal 3 tysiące osób, zainteresowały się nim niemieckie służby, ale nie udało im się nic udowodnić, a Sami wypierał się jakichkolwiek związków z liderem Al-Quaidy. W 2007 roku Sami złożył wniosek o azyl, ale z powodu podejrzeń o związki z islamskim terroryzmem został on odrzucony. Podjęto wtedy również pierwszą próbę deportacji, jednak nie doszła ona do skutku gdyż obawiano się, że czekająca go w Tunezji kara będzie niehumanitarnie okrutna.

Po raz kolejny służby zainteresowały się Samim w 2015 roku, kiedy jego nazwisko pojawiło się podczas sprawy ataku terrorystycznego w mieście Munster. Sami był wtedy podejrzewany dystrybucję radykalnych materiałów. Sędziowie w tej sprawie ustalili, że zarzuty o bycie ochroniarzem Osamy są prawdziwe. Od tego momentu musiał się więc codziennie meldować na komisariacie.

Pomimo tej niedogodności nadal zapewne mieszkałby w Niemczech – gdyby nie dwa wydarzenia. Pierwszym było śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez dziennik Bild. Jego dziennikarze ustalili w kwietniu, że Sami nie tylko przebywa nadal w Niemczech pomimo tego, że jego podanie o pozew zostało odrzucone, ale także pobiera zasiłek wypłacany z kieszeni niemieckiego podatnika. Ochroniarz Bin Ladena miał otrzymywać co miesiąc niebagatelną sumę 1200 euro.

O artykule Bilda zrobiło się głośno i wielu mieszkańców Niemiec było zrozumiale oburzonych. Dzięki temu sprawą zainteresował się minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer. Nowy minister z bawarskiej partii CSU jest zwolennikiem twardszej polityki wobec nielegalnych imigrantów i podjął starania o usunięcie Samiego z Niemiec. W zeszłym miesiącu pojawiła się ku temu okazja. W zupełnie niezwiązanej z Samim sprawie innego imigranta z Tunezji, oskarżanego o udział w zamachu na muzeum Bardo w Tunisie, w którym zginęły 24 osoby, w tym 3 Polaków. W trakcie tego śledztwa niemieccy sędziowie dowiedzieli się, że w Tunezji wprawdzie formalnie obowiązuje kara śmierci – co było jednym z głównych powodów tego, że Sami nie został deportowany – ale od 1991 roku nie przeprowadzono żadnej egzekucji, a wyroki śmierci są niemal z automatu zamieniane przez władze na wyroki więzienia. Dzięki temu Seehofer mógł wpłynąć na zmianę decyzji urzędu imigracyjnego i podczas kolejnej wizyty na komisariacie Sami został aresztowany. Obecnie czeka na deportację.

Sami prawdopodobnie stanie wkrótce przed tunezyjskim sądem. A Tunezja, w przeciwieństwie do Niemiec, raczej nie cacka się z terrorystami. Turystyka jest jednym z głównych sektorów tunezyjskiej gospodarki, a zamachy w których giną zagraniczni turyści to nie jest zbyt dobra reklama. W 2015 roku tunezyjski parlament przyjął więc jednogłośnie nową ustawę w której terroryzm jest karany nawet śmiercią. Mało prawdopodobne, aby Sami został na nią skazany, nawet jeśli obecne moratorium na wyroki przestanie obowiązywać, ale i tak najprawdopodobniej czeka go co najmniej kilkuletnia odsiadka w tunezyjskim więzieniu.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook