Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy: Antysemityzm rośnie w siłę. Żydzi mają dość

30.07.2014

W ostatnich tygodniach Żydzi i ich instytucje w Niemczech coraz bardziej konfrontowani są z antysemicką przemocą. W Wuppertalu w nocy 29 lipca próbowano podpalić synagogę, a we Frankfurcie nieznany sprawca groził zamordowaniem Żydów.

W całych Niemczech odbywają się protesty przeciwko fali antysemityzmu z udziałem przedstawicieli życia politycznego, religijnego i społecznego.

Po próbie podpalenia synagogi tego samego dnia odbył się przed nią pokojowy wiec solidarności. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Wuppertalu wyrazili oburzenie z powodu próby podpalenia i profanacji synagogi. "Strach przed atakami jest coraz większy i należy pomyśleć o lepszej ochronie" - powiedział przewodniczący wspólnoty żydowskiej w Wuppertalu, Leonid Goldberg podczas wiecu.

W miniony wtorek w nocy trzech mężczyzn rzuciło w stronę budynku koktajle Mołotowa. Na szczęście podczas ataku na synagogę nikt nie odniósł obrażeń. Jak poinformowały niemieckie media, w związku z tą sprawą aresztowano 18-letniego mężczyznę. Policja nie ujawnia jednak szerszych informacji na jego temat.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Dieter Graumann potępił próbę podpalenia. „Informacja o ataku na synagogę w Wuppertalu wytrąciła nas wszystkich z równowagi" - powiedział Graumann w rozmowie w wydawanym w Düsseldorfie dzienniku „Rheinischen Post“.

Wiceprzewodniczący niemieckiego parlamentu Bundestagu Peter Hintze komentując antysemickie wystąpienia mówił, że osiągnięto „absolutnie krytyczny punkt moralny“. Jego zdaniem próba podpalenia synagogi jest "tchórzliwym i podstępnym atakiem na pokojowe współistnienie". "W myśl aktu założycielskiego Republiki Federalnej Niemiec w tym kraju już nigdy nie mogą płonąć synagogi. Wymagana jest czujność wszystkich obywateli, aby natychmiast usunąć każdą iskrę ekstremizmu" - powiedział Hintze.

Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch powiedziała, że synagoga w Wuppertalu była niewystarczająco chroniona i to należy przemyśleć oraz przedsięwziąć najwyższe środki bezpieczeństwa. Jej zdaniem atmosfera w Niemczech staje się coraz groźniejsza dla Żydów i być może powinni oni ukrywać swoją tożsamość. Knobloch również otrzymała wiele telefonów i maili pełnych obelg i słów nienawiści.

Atak na synagogę w Wuppertalu potępiła Centralna Rada Muzułmanów w Niemczech. „Kto atakuje świątynie, czy będą to synagogi, kościoły, meczety, prowadzi wojnę przeciwko naszemu państwu prawa, przeciwko Niemcom i wszystkim religiom" - powiedział przewodniczący Aiman Mazyek w rozmowie z „Rheinischen Post“. Zapewnił, że "muzułmanie będą wszystko robić, aby bronić demokracji przeciwko tym siłom".

Biskup pomocniczy archidiecezji kolońskiej, na terenie której położony jest Wuppertal, Dominikus Schwaderlapp powiedział katolickiemu "domradio", że atak na synagogę był "ohydnym czynem". „Niezależnie z jakiej strony zostało zasiane ziarno niezgody - wszyscy ludzie dobrej woli są zobowiązani do stania w jednym szeregu, nie ma innego wyjścia" - powiedział bp Schwaderlapp.

W miniony wtorek przedstawiciele życia politycznego i kościelnego Monachium demonstrowali przeciwko antysemityzmowi. Wiec pod hasłem „Niszcz zło w zarodku!“ zorganizowała wspólnota Żydów w Monachium i Górnej Bawarii. W imieniu bawarskiego parlamentu, Landtagu Bawarii jej przewodnicząca Barbara Stamm potępiła jakiekolwiek formy nienawiści wobec Żydów. Powiedziała, że pod płaszczykiem krytyki Izraela uprawia się antysemicką nagonkę. „Ten, kto demonstruje przed synagogami, aby rzekomo potępiać izraelską politykę, demaskuje swoją prawdziwą twarz" - powiedziała polityk CSU przypominając, że "niesprawiedliwość, zło, zawsze zakrada się po cichu". "Wiemy o tym w Niemczech z gorzkiego doświadczenia" - zaznaczyła Stamm.

Biskup pomocniczy Monachium Wolfgang Bischof powiedział: „Tam gdzie pozwalamy, aby szacunek i bezwarunkowe poszanowanie godności człowieka były łamane, tam podważamy podstawy naszego państwa prawa". Nawiązał do czasów nazistowskich w Niemczech, gdy ludziom odmawiano prawa do życia. Równocześnie zwrócił się do odpowiedzialnych za prowadzenie wojny słowami papieża Franciszka: „Zatrzymajcie się, zatrzymajcie się, proszę! Miejcie odwagę pokoju!“

Od początku militarnego konfliktu między Izraelem a terrorystycznym ugrupowaniem islamskim Hamas przed trzema tygodniami w Strefie Gazy w całych Niemczech dochodzi do ataków na żydowskie instytucje i cmentarze. W ubiegłym tygodniu policja w Essen otrzymała informacje o planach ataku na starą synagogę w tym mieście. Aresztowano w związku z tym 14 mężczyzn.

W położonych w Północnej Nadrenii Westfalii miastach Detmold i Herne zbezczeszczono pomniki upamiętniające zniszczone w czasach nazistowskich synagogi. We Frankfurcie nieznana osoba groziła wymordowaniem Żydów za to, co dzieje się z jego krewnymi w Strefie Gazy.

Podczas licznych antyizraelskich demonstracji w związku z konfliktem w Gazie w innych miastach Niemiec wznoszono antysemickie hasła.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook