Jedynie prawda jest ciekawa


Niekorzystna sytuacja Węgier. Wojna handlowa poważnym zagrożeniem

11.06.2018
budapeszt
Niekorzystna sytuacja Węgier. Wojna handlowa poważnym zagrożeniem

Zaostrzająca się wojna handlowa między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi nie leży w interesie Węgier, gdyż wolny handel jest dla nich korzystny - ocenił analityk zbliżonego do rządu węgierskiego ośrodka Szazadveg, David Szabo.

-Zaostrzająca się wojna handlowa między UE i USA nie leży w interesie Węgier. Mimo wszystkich negatywnych stron globalizacji - takich jak zniszczenie środowiska, unikanie opodatkowania z dochodów kapitałowych poprzez ich transfer i offshorowe raje podatkowe czy masowa migracja – wolny handel jest dla Węgier korzystny - ocenił Szabo w komentarzu dla PAP.

Podkreślił, że chociaż Węgry są gospodarką stosunkowo niewielką, to dzięki przestrzeni gospodarczej UE są w stanie sprzedawać do rozwiniętych krajów złożone produkty.

-Ponieważ Węgry należą do UE, nie mają możliwości zawierania osobnych porozumień celnych z krajami spoza UE i dlatego jest dla nas ważne, by handel światowy pozostał stosunkowo otwarty – zaznaczył Szabo, nawiązując do ubiegłotygodniowej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych i handlu Węgier Petera Szijjarto.

Szijjarto oświadczył w czwartek podczas wizyty w Chinach, że w interesie Węgier leży osiągnięcie europejsko-amerykańsko-chińskiego porozumienia dotyczącego tego, jak uniknąć światowej wojny handlowej i jak utrzymać swobodę i uczciwość w handlu światowym.

-Ponieważ Węgry są krajem o małej, otwartej i zorientowanej na eksport gospodarce, z głębokim niepokojem obserwujemy, że w gospodarce światowej powstają coraz ostrzejsze fronty. Między USA, Chinami i UE zaczyna się rodzić światowa wojna handlowa za sprawą wprowadzania lub planowania wprowadzenia przeciw sobie ceł i ograniczeń handlowych - oznajmił Szijjarto, cytowany przezmagencję MTI.

Przypomniał, że 80 proc. węgierskiego eksportu idzie do UE, ale dwa kolejne największe rynki zagraniczne dla węgierskich towarów to USA i Chiny.

-Taka wojna handlowa może mieć bardzo negatywny wpływ na takie zorientowane na eksport kraje jak państwa Europy Środkowej, a wśród nich Węgry - podkreślił Szijjarto.

(PAP)

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook