Jedynie prawda jest ciekawa


Niedorzeczny budżet UE

07.11.2012

Brytyjski premier ostro skrytykował Komisję Europejską za to, że domaga się cięć wydatków od innych, a sama nie ma w planach żadnych cięć swojej własnej administracji.

Brytyjski premier David Cameron uznał propozycje budżetowe Komisji Europejskiej na lata 2014-20 "za niedorzeczne". Na spotkaniu z dziennikarzami w Jordanii zapowiedział, że jego rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel będą "twarde".

Cameron ma spotkać się z Merkel na Downing Street  jeszcze dziś.

Dziennikarzom powiedział, że będzie nalegał na dotrzymanie porozumienia z 2010 r. podpisanego przez niego, ówczesnego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego oraz Angelę Merkel, które przewidywało zamrożenie lub zmniejszenie wieloletniego budżetu UE.

"Jeśli przyjrzeć się temu, co stało się w Europie po 2010 r., to widać, że poziomy długu i deficytu pogorszyły się, zamiast poprawić i dlatego argumenty zawarte w naszym wspólnym liście z 2010 r. Są dziś tym ważniejsze" - zaznaczył Cameron.

Brytyjski premier ostro krytykuje Komisję za to, że domaga się cięć wydatków od innych, a sama nie ma w planach żadnych cięć swojej własnej administracji.

"Propozycje budżetowe Komisji są szczególnie warte odnotowania nie tylko dlatego, że zakładają niedorzeczną zwyżkę budżetu o 100 mld euro, ale także dlatego, że nie przewidują żadnej obniżki kosztów w centralnej (unijnej) administracji. Wszyscy inni muszą podejmować trudne decyzje (budżetowe)" - podkreślił.

"W Wielkiej Brytanii obniżyliśmy uposażenia ministerialne, zamroziliśmy diety poselskie, zmniejszyliśmy zatrudnienie w administracji państwowej, zredukowaliśmy liczbę quasi-rządowych agend, zmniejszyliśmy wydatki z budżetu centralnego. Podobnych działań oczekujemy od UE" - mówił dziennikarzom.

Cameron zaznaczył, że świadom jest trudności strefy euro, ale wskazał, że budżet UE jest dla 27 członków, a nie tylko dla 17 państw eurolandu.

"Jeśli strefa euro chce własnego budżetu, to powinna go mieć, jeśli chce systemu transferów fiskalnych, to może go mieć, jeśli chce instrumentów finansowego wsparcia dla zadłużonych członków, to może je ustanowić, ale budżet UE nie powinien służyć pośredniej realizacji tych celów" - przekonywał.

Stanowisko Londynu zakłada zamrożenie budżetu UE (zwyżkę tylko w stopniu odpowiadającym inflacji). Eurosceptyczne skrzydło konserwatystów i opozycyjna Partia Pracy chcą realnego zmniejszenia wydatków.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook