Jedynie prawda jest ciekawa


Niebezpiecznie na granicy Węgier i Serbii

16.01.2017

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią - podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Bakondi oświadczył, że w tym roku podjęto 1142 próby nielegalnego przedostania się przez tę granicę, co jest liczbą o porównywalnym rzędzie wielkości do ubiegłego roku, chociaż trwa intensywna ochrona granicy i panują mrozy. Jak zaznaczył, sytuacja w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie znacznie się pogorszyła z powodu zamachów w 2015 i 2016 r., ale rząd węgierski w porę podjął skuteczne kroki i dzięki temu sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w kraju jest zadowalająca. Bakondi powiedział, że do 5 lipca 2015 r., czyli daty wprowadzenia przez Węgry wzmocnionej ochrony granicy, do kraju dostało się nielegalnie 17 800 osób, a po tym terminie - tylko 470. 

Ponad 10 tys. osób uniemożliwiono pokonanie wzniesionego w 2015 r. ogrodzenia granicznego, a 8400 osób zawrócono na drugą stronę ogrodzenia po schwytaniu ich w pasie 8 km od granicy. Bakondi powiadomił też, że w 2016 r. złożono na Węgrzech 19 400 wniosków o azyl, 438 osobom przyznano ochronę międzynarodową, a w przypadku prawie 50 tys. osób postępowanie azylowe umorzono, gdyż oddaliły się w nieznanym kierunku. 

Według niego obecnie w ośrodkach na terytorium Węgier przebywa 858 migrantów. Według przytoczonych przez niego danych w zeszłym roku schwytano tysiąc osób, które usiłowały dostać się na Węgry koleją - co oznacza duży wzrost w porównaniu z 2015 r., gdy takich prób było tylko 111. Dodał przy tym, że na granicy z Rumunią i Ukrainą nie było tylu prób nielegalnego przedostania się na Węgry, by także tam uzasadnione było wprowadzanie specjalnych posunięć. Bakondi zaznaczył, że Węgry nie zgadzają się z europejskimi propozycjami relokacji, ułatwiania imigracji oraz z planowanym poszerzeniem kompetencji UE i utrzymaniem kontroli na wewnętrznych granicach. 

Zamiast tego - jak wskazał - należy zamknąć zewnętrzne granice strefy Schengen i utworzyć hotspoty (punkty rejestracji uchodźców) poza Europą. W 2015 r. Węgry wzniosły wzdłuż granicy z Serbią i Chorwacją ogrodzenie w celu zatrzymania nielegalnych imigrantów. Wzmocniono też ochronę granicy. Imigranci zatrzymani w pasie 8 km od granicy z Serbią i Chorwacją są transportowani do najbliższego przejścia znajdującego się w ogrodzeniu granicznym i kierowani do strefy przejściowej. Zapowiedziano też oddelegowanie dodatkowych 3 tys. policjantów do ochrony granicy.

kk/PAP

[fot. YouTube]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook