Jedynie prawda jest ciekawa


Nie żyje o. Paolo Dall’Oglio. Słynny włoski jezuita został zamordowany przez ekstremistów islamskich

16.12.2017
ojcjec16122017
Nie żyje o. Paolo Dall’Oglio. Słynny włoski jezuita został zamordowany przez ekstremistów islamskich

Pod koniec lipca br. minęły cztery lata od zaginięcia w Syrii, w Ar-Rakka, nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, włoskiego jezuity o. Paolo Dall’Oglio. Według polskiego dziennikarza, który w przeszłości był zakładnikiem islamskich bojowników, ojciec Paolo został zamordowany.

– Otrzymałem właśnie informacje od dobrze poinformowanej osoby z Syrii, że włoski ksiądz, Ojciec Paolo Dall'Oglio porwany w lipcu 2013 roku, nie żyje. Dotąd nawet po zdobyciu stolicy ISIS Raqqa nie było żadnych informacji, co się z nim stało. Wielokrotnie pytałem o niego, będąc w Syrii – napisał na Facebooku Marcin Mamoń, polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce Bliskiego Wschodu, , w przeszłości działacz opozycji antykomunistycznej.

– Ojciec Paolo został zastrzelony z karabinu maszynowego PKS przez Abu Ayuba al-Raqqawi, szefa bezpieczeństwa miasta ar-Raqqa, mimo, że chwilę wcześniej spotkał się z jednym z liderów ISIS, osobą nr 2 i rzecznikiem Państwa Islamskiego Abu Muhammadem al- Adnanim, z którym wynegocjował okup i uwolnienie innych więźniów. Po tym spotkaniu Ojciec Paolo został zamordowany. Pochowano go na cmentarzu w Raqqa w jego tzw. 17 części pod koniec 2013 roku. Informacja pochodzi od osoby, która uciekła z Państwa Islamskiego i była świadkiem egzekucji – relacjonuje Marcin Mamoń.

Dziennikarz dodaje, że ojciec Paolo zginął śmiercią męczeńską i dołączył do grona świętych.

Włoski misjonarz mieszkał w Syrii przez 30 lat. W położonym niedaleko Damaszku zabytkowym kościele utworzył centrum dialogu między chrześcijanami a muzułmanami. Duchowy został wydalony z Syrii w ubiegłym roku i przeniósł się do irackiego Kurdystanu.

Duchowny zaginął pod koniec lipca 2013 roku w opanowanym przez rebeliantów mieście Ar-Rakka na północy Syrii. Opozycjoniści twierdzili początkowo, że Dall'Oglio został porwany przez ISIS, ale według ich późniejszych relacji duchowny sam spotkał się z islamistycznymi rebeliantami, by uzgodnić zawarcie przez nich rozejmu z bojownikami kurdyjskim.

ac/fb

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 3. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 4. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 5. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook