Jedynie prawda jest ciekawa


Nie wiedzą czym było Auschwitz i jak wiele było ofiar Holokaustu. Szokujące wyniki badania w USA

13.04.2018
1270auschwitz
Nie wiedzą czym było Auschwitz i jak wiele było ofiar Holokaustu. Szokujące wyniki badania w USA

Konferencja Żydowskich Roszczeń Majątkowych Przeciwko Niemcom (CJMCAG) zamówiła badanie na reprezentatywnej grupie Amerykanów mające zbadać ich postawy wobec pamięci o holokauście. Jego wyniki są co najmniej zaskakujące.

Prezydent Izraela Reuven Riwlin podczas ostatniego Marszu Żywych powiedział o tym, że naziści nie daliby rady przeprowadzić holokaustu gdyby nie znaleźli pomocników, także wśród Polaków. Jego słowa wywołały oburzenie i wiele osób zaczęło się martwić, że przez nie oraz przez kłamstwa różnych środowisk świat pomyśli, że Polacy są współwinni holokaustu. Niedawne badanie przeprowadzone przez Amerykanów sugeruje jednak, że nawet jeśli tak się stanie – to może to nie mieć żadnego znaczenia gdyż nie tylko coraz mniej osób przejmuje się holokaustem – ale coraz więcej po prostu o nim nic nie wie.

Niedawno Donald Trump ogłosił, że dni od 12 do 19 kwietnia będą Dniami Wspominania Holokaustu. Z tej okazji Konferencja Żydowskich Roszczeń Majątkowych Przeciwko Niemcom (CJMCAG) zamówiła badanie na reprezentatywnej grupie Amerykanów mające zbadać ich postawy wobec pamięci o holokauście. Jego wyniki są co najmniej zaskakujące.

Część wyników jest standardowa. Aż 93% Amerykanów uważa, że amerykańskie dzieci powinny uczyć się o holokauście w szkołach, a 80% - że nauczanie o holokauście jest ważne, gdyż dzięki temu szansa na jego powtórkę jest mniejsza. Jednak aż 70% badanych przyznaje, że obecnie holokaust stał się mniej ważnym tematem niż był jeszcze niedawno. Nie zaskakuje więc, że aż 80% Amerykanów nigdy nie odwiedziło żadnego z licznych muzeów holokaustu a 66% nie zna – niekoniecznie osobiście – nikogo, kto go przeżył.

Antysemickie Stany Zjednoczone

Aż 68% Amerykanów przyznaje, że w USA istnieje antysemityzm, a 34% że żyje tam wielu neonazistów. 17% jest przekonana, że neonazistów można spotkać na każdym kroku. Fakty zdają się nie potwierdzać tej tezy. Organizacje neonazistowskie faktycznie działają w USA legalnie, ale ciężko uznać je za liczne czy popularne. Nawet Ku Klux Klan, który w szczycie popularności miał kilka milionów członków i był uznawany za jedną z najważniejszych sił politycznych w kraju obecnie liczy tylko kilku tysięcy członków. Ale poniekąd idzie zrozumieć zaniepokojenie Amerykanów. Środowiska lewicowe nie od dzisiaj nazywają swoich przeciwników nazistami, nawet jeśli taka klasyfikacja nie ma żadnego sensu, a po zwycięstwie Trumpa nawoływały do bicia „nazistów”, co bezrefleksyjnie podchwyciły amerykańskie media. Nieco bardziej niepokojące jest to, że aż 15% Amerykanów uważa, że używanie nazistowskich sloganów i retoryki powinno być całkowicie legalne. Ale w końcu mówimy o kraju, w którym wolność słowa jest tak ważna, że zapewnia ją już pierwsza poprawka do konstytucji. Nie ma za to wytłumaczenia na to, że aż 11% Amerykanów uważa, że poglądy neonazistowskie są w pełni akceptowalne. 11% może wydawać się małą częścią populacji, ale biorąc pod uwagę, że dorosła populacja USA według ostatniego spisu powszechnego wynosiła ponad 244 miliony osób daje nam to ok. 26 milionów Amerykanów, którzy uważają, że nazizm jest OK.

Psze pani, a co to był Auschwitz?

Prawdziwie ciekawie robi się jednak przy pytaniach dotyczących wiedzy o zagładzie Żydów. 11% Amerykanów nie wie w ogóle, że coś takiego jak holokaust miało miejsce ani co wtedy zaszło. Jeszce gorzej jest wśród tzw. milenialsów, czyli ludzi urodzonych pomiędzy 1984 i 1997 rokiem. W ich wypadku o holokauście nie wie aż 22% zapytanych. Podobnie tragicznie przedstawia się wiedza o liczbie ofiar: 31% ogółem i 41% milenialsów uważa, że w holokauście zginęło mniej niż 2 miliony osób. 84% wie, że holokaust miał miejsce na terenie Niemiec, ale o tym, że Niemcy budowali obozy także w Polsce wie już tylko 37%. Procent osób świadomych istnienia obozów w innych państwach jest jednocyfrowy. 45% nie potrafiła nazwać żadnego obozu ani getta. 41% nie wiedziała – jakkolwiek nieprawdopodobne się to wydaje – czym był obóz w  Oświęcimiu. W wypadku milenialsów nie wiedziało tego aż 66% zapytanych.

Postrzeganie Amerykanów jako ignorantów jest bardzo popularnym stereotypem. Jak widać w przypadku wiedzy o holokauście stereotyp ten ma bardzo mocne podstawy.

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook