Jedynie prawda jest ciekawa


"Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

18.07.2018
ladypank18072018
"Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

Jak napisał portal „wprost.pl” o odwołaniu koncertu poinformowała na swoim koncie na Facebooku prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

- Cóż koncertu Lady Pank w Grodnie nie będzie. Tłumaczenia władz, jak zawsze, "prawdziwe". Są miejsca gotowe przyjąć 28 lipca koncert Lady Pank. Jednak odpowiedź władz brzmi jednoznacznie: НЕЛЬЗЯ! Pozwolenie na koncert 28 lipca zostało wycofane - cytowała wpis Andrzeja Poczobuta.


Sytuacja bardzo przypomina sprawę sprzed 3 lat. Wtedy to władze Białorusi nie zezwoliły na organizację koncertu Lombardu w Grodnie.

- Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym. Ale koncert i tak się odbędzie, jedynie, że Grodno musiało będzie znów, jak to było przy okazji m.in. koncertu "Lombardu", autokarami jechać przez granicę - napisał Poczybut.

Jak informuje portal „znadniemna.pl”, koncert miał się odbyć na dziedzińcu Nowego Zamku w Grodnie. Całą sprawę skomentowała Grodzieńska Filharmonia Obwodowa. „W związku z tym, że prowadzone są tam wykopaliska, znaleźli świątynię, przekopano cały Nowy Zamek. Stoi przed nami kwestia przeniesienia koncertu” - powiedziała w rozmowie z portalem wicedyrektor ds. działalności koncertowej i pracy ideologicznej Hanna Łyczkouskaja.

Jednak jak pisze Puczybut białoruskie władze nie są chętne do współpracy, a ich tłumaczenia mijają się z prawdą.

- Są miejsca gotowe przyjąć 28 lipca koncert Lady Pank. Jednak odpowiedź władz brzmi jednoznacznie: Nie! Pozwolenie na koncert 28 lipca zostało wycofane – napisał na Facebooku. „Od dłuższego czasu koncert nie podobał się KGB. No i uwalili go”.

Dodał również, że wariant przesunięcia koncertu na wrzesień jest praktycznie nierealny.

- Jest oczywiste, że 22 września, czyli w rocznicę masowych mordów obrońców Grodna przez Sowietów, w naszym mieście może wystąpić najwyżej chór czekistów im. Feliksa Dzierżyńskiego, a nie szanowany polski zespół – podsumował.

rh/wprost.pl

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook