Jedynie prawda jest ciekawa


Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

19.08.2018
jack19082018
Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

Jack Philips, właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele. Dzisiaj okazuje się, że Philipsa czeka kolejna przygoda z sądami – jednak teraz to on prowadzi atak.

Sprawa Philipsa zakończyła się 4 czerwca tego roku, kiedy to amerykański Sąd Najwyższy (SCOTUS), po sześciu latach walki prawnej, zdecydował, że piekarz został potraktowany niesprawiedliwie przez urzędników z Komisji Praw Obywatelskich stanu Kolorado. Było to pyrrusowe zwycięstwo. Lata ciągania się po sądach, opłacania prawników i kontrowersji wokół jego piekarni sprawiły, że jego zyski dramatycznie spadły, a połowa zatrudnianych przez niego pracowników musiała zostać zwolniona. Philips stał się również obiektem kampanii nienawiści ze strony lewicy. Otrzymywał setki maili i telefonów z wyzwiskami i pogróżkami, a nawet groźby śmierci. Tego typu prześladowania zaczęły się gdy o jego sprawie stało się głośno, a zwycięstwo przed SCOTUS-em tylko je wzmogło. 

Szatan z dziewięciocalowym czarnym wibratorem”

Ulubioną taktyką lewicy okazało się jednak zamawianie u niego tortów, których on, jako głęboko wierzący chrześcijanin, nie chciałby wykonać. Między innymi otrzymał e-mailowe zamówienie na tort, wysłane przez Kościół Satanistyczny, który to tort miała „zdobić” figurka szatana liżącego czarny wibrator. 

Philips twierdzi, że szczególnie aktywny w wymierzonej przeciwko niemu kampanii był transseksualny prawnik August Scardina, który często zamawiał kontrowersyjne torty – na przykład tort przyozdobiony pentagramem albo tęczową flagą – i składał skargi kiedy piekarnia odmawiała obsługi. Jedna z tych skarg została przyjęta. 26 czerwca zeszłego roku – akurat w dniu, kiedy sprawa Philipsa trafiła na wokandę SCOTUS-u zadzwonił po raz kolejny do piekarni aby zamówić tort. Chciał, aby Masterpiece Cakeshop upiekł mu tort urodzinowy, który będzie miał różowy krem i niebieską polewę. Pracownica piekarni, nie wiedząc z kim ma do czynienia, zgodziła się przyjąć to zamówienie – ale odmówiła gdy Scardina poinformował ją, że chce tym tortem uczcić siódmą rocznicę tego, że został kobietą.

Philips znowu dyskryminuje – twierdzi komisja

To wystarczyło Komisji Praw Obywatelskich. Stwierdzili bowiem, że fakt, że zamówienie zostało początkowo przyjęte oznacza, że piekarni nie przeszkadzała sama forma tortu – a osoba, która złożyła zamówienie. Ich zdaniem odmowa po tym, gdy pracownica poznała prawdziwe powody dla których tort został zamówiony stanowiła dyskryminację płciową Scardiny i naruszała jego prawo do własnej tożsamości płciowej.

Philips postanowił jednak, że nie będzie tym razem biernie czekał na rozwój sytuacji i sam złożył pozew przeciwko Komisji, gubernatorowi stanu Johnowi Hickenlooperowi i Cynthi Hofmann, prokuratorowi generalnemu Kolorado. Jego zdaniem władze stanowe uwzięły się na niego i chcą zniszczyć mu życie gdyż są nastawione antyreligijnie i przeszkadza im jego wiara i sposób, w jaki ją wyznaje. Twierdzi również, że Komisja, przyznając rację Scardinie, zignorowała wcześniejszy wyrok SCOTUSu.

Kontratak

Problem z tym wyrokiem, który potwornie rozczarował amerykańską prawicę, jest jednak taki, że był bardzo szczegółowy. Sędziowie stwierdzili wtedy, że wyraźna antypatia urzędników wobec Philipsa sprawiła, że jego przypadek nie mógł być potraktowany sprawiedliwie. Jednak w swoim wyroku nie dotknęli fundamentalnej sprawy jaką jest naruszanie wolności religijnej przez przepisy przeciwdyskryminacyjne. Zdaniem niektórych komentatorów było to efektem kompromisu pomiędzy sędziami-konserwatystami i liberałami, dzięki któremu Philips mógł zostać uniewinniony, ale z powodu takiego wyroku stworzony precedens ma bardzo wąskie zastosowanie i na dobrą sprawę nie ruszył z miejsca walki o wolność wyznawania religii. Jeżeli dzięki jego pozwowi sprawa ponownie trafi przed SCOTUS, to być może wyrok będzie bardziej satysfakcjonujący. Gdy to nastąpi sąd będzie bowiem obradował już w nowym składzie po rezygnacji sędziego Kenniediego, mającego opinię umiarkowanego liberała, i zastąpieniu go przez kandydata wyznaczonego przez Donalda Trumpa. Co będzie oznaczać, że konserwatyści będą mieli przewagę 5-4.

Philipsowi w jego walce pomaga organizacja Stowarzyszenie dla Wolności (Alliance for Freedom, AFF) – organizacja prawników – chrześcijan, która postawiła sobie za cel walkę z przepisami antydyskryminacyjnymi, które ich zdaniem zbyt często używane są do prześladowania chrześcijan. Philips jest jedną z kilkunastu osób, które we współpracy z nimi poszły do sądu i jest spora szansa, że chociaż jedna z tych spraw zakończy się wyrokiem, który zabezpieczy wolność religijną chrześcijańskich biznesmenów.

Wiktor Młynarz

fot. za ABC News

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 4. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 5. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 6. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 7. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 8. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook