Jedynie prawda jest ciekawa


Nie będzie odszkodowań za nalot na Afganistan

06.10.2016

Niemiecki Sąd Najwyższy BGH odrzucił w czwartek roszczenia odszkodowawcze rodzin ofiar nalotu lotniczego NATO na cysterny z benzyną w 2009 r. w Afganistanie. Rozkaz do ataku, w którym zginęło sto osób, w tym wielu cywili, wydał niemiecki oficer Georg Klein.

Do incydentu doszło we wrześniu 2009 roku w okolicach Kunduzu w północnym Afganistanie. Pułkownik Klein wydał rozkaz zniszczenia dwóch uprowadzonych przez talibów cystern, ponieważ obawiał się, że mogą one zostać użyte przez dżihadystów do ataku na pozycje wojsk NATO.

"Podjęta decyzja była z punktu widzenia prawa międzynarodowego dopuszczalna" - oświadczył przewodniczący składu sędziowskiego Ulrich Herrmann. Orzeczenie BGH wyklucza możliwość wysuwania przez cywilne ofiary konfliktów zbrojnych roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec - pisze agencja dpa.

BGH - Trybunał Federalny pełni w Niemczech funkcję sądu najwyższego w sprawach cywilnych i karnych.
 
Podejmując decyzję, niemiecki oficer opierał się na informacjach przekazanych przez afgańskich informatorów, według których w pobliżu cystern miało nie być osób cywilnych. Na jego rozkaz myśliwce amerykańskie dokonały nalotu. Jak się okazało, w wyniku eksplozji cystern zginęło wielu cywili, którzy - korzystając z okazji - chcieli zaopatrzyć się w paliwo na własną rękę.   

Adwokat dwojga krewnych ofiar, którzy zdecydowali się na proces, domagał się w imieniu swoich klientów od Niemiec odszkodowań w wysokości 40 tys. i 50 tys. euro. Jego zdaniem nalot był zbrodnią wojenną.

Niemieckie władze wypłaciły wcześniej dobrowolnie wszystkim rodzinom po 5 tys. dolarów (4470 euro) za każdego zabitego. Berlin zastrzegł, że nie oznacza to uznania winy.

Postępowanie toczy się od trzech i pół roku. Sądy niższych instancji oddaliły pozwy o odszkodowanie.

Telewizja publiczna ARD podkreśliła w komentarzu do procesu, że przedmiotem sporu jest kwestia, czy indywidualne osoby z danego państwa mogą występować o odszkodowanie od władz innego państwa. Prawo międzynarodowe stanowi, że takie roszczenia mogą być rozstrzygane jedynie w negocjacjach między państwami.

Adwokat rodzin ofiar zapowiedział skargę konstytucyjną - podała dpa.

Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko oficerowi.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 2. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 3. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 4. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 6. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 7. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook