Jedynie prawda jest ciekawa


NATO nie dla Sikorskiego?

20.03.2014

Wszystko wskazuje na to, że Radosław Sikorski będzie musiał obejść się smakiem. Nie będzie mu dane pełnić funkcji sekretarza generalnego NATO. Przyszły szef Sojuszu najprawdopodobniej znów będzie pochodzić ze Skandynawii.

Jak podaje portal wPolityce.pl, najpoważniejszym kandydatem na szefa Paktu Północnoatlantyckiego jest jeden z najpopularniejszych premierów w historii Norwegii – Jens Stoltenberg.

Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy swoją kadencję jesienią, a jego następca musi być wybrany jeszcze przed wrześniowym szczytem Sojuszu. Jak twierdzi włoska gazeta „La Repubblica” kandydaturę Stoltenberga popierają prezydent USA, Barack Obama, i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

On sam powiedział enigmatycznie: - Bardzo mi miło, że moje nazwisko pojawiło się w związku z tak prestiżowym stanowiskiem, jednak nie znaczy to, że potwierdzam swoją kandydaturę.

Stoltenberg, obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego norweskiej Partii Pracy (Arbeiderpartiet) oraz specjalnego wysłannika ONZ ds. klimatu.

Według „La Reppublica” został wytypowany na szefa NATO z powodu swojego „politycznego doświadczenia, zdolności do kompromisu i osobistego uroku”.

Wśród proponowanych kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego sojuszu najczęściej, obok Stoltenberga, padały nazwiska Philipa Hammonda (brytyjski minister obrony), byłego szefa włoskiej dyplomacji Franco Frattiniego oraz szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego. Ten ostatni jednak, jak widać, mimo usilnych starań nie uzyskał szerokiego poparcia na arenie międzynarodowej.

rch, wPolityce.pl

[Na zdj. Jens Stoltenberg (z lewej). Fot. Wikimedia Commons, Kjetil Ree / licencja CC-BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook